Özgeçmişte, Referansın Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğitiminizi yeni tamamlamış ve hiçbir yerde staj yapmamış ya da hiç iş deneyiminiz yoksa özgeçmişinizde önemli bir bilgi ve detay olan referanslar bölümünü boş bırakabilirsiniz. Ayrıca referanslar bölümü boş bırakılacaksanız şu not ekleyebilirsiniz: 'Arzu edilirse belirtilecektir.'

 

Referanslar bölümü illa da doldurmam gerek diyerek sadece boş kalmasın düşüncesi ile yakın arkadaşlarınızı ya da aile üyelerinizi referans bölümüne yazmayınız. Çünkü özgeçmişinizle iş başvurusu yapacağınız firma yetkilileri, referans bölümünde yer alan bilgilerin sadece o alanı doldurmak için yazılıp yazılmadığını, orada yer alan isimlerin gerçek olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyorlar. Özellikle bu ve benzeri durumlarla o kadar sık karşılaşılıyor ki uzmanlar bu konuda daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek iş arayanları uyarıyorlar. Referanslar bölümüne doğru isimleri sıralanmaması iş arayışınızda size avantaj kazandırması gerektiği yer de iş arayışınız ve kariyer planlarınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.  

 

Referanslar bölümünde isimleri sıralarken itici ve önyargı oluşturabilecek, siyasi kinlikleri olan milletvekili, vali, bakan, belediye başkanı ve kamuda önemli birimlerde üst düzey isimlere kesinlikle yer vermeyiniz. Çünkü uzmanlara göre bu isimler işe alımı gerçekleştirecek kişi ve firmalar üzerinde olumsuz bir etki ve gözdağı vermek anlamına gelmektedir.

 

Oysa referans probleminizi çözmenin kolay yolları da var. Bunlar; lise, üniversite, meslek kurslarında size eğitiminiz boyunca destek veren akademisyen ve eğitmenleri, sivil toplum örgütleri (dernek-vakıf) yöneticilerini, katıldığınız gönüllü çalışmalarda size destek olan sevdiğiniz kişileri de rahatlıkla referanslarınız bölümüne yazabilirsiniz. Referanslar bölümüne sıralayacağınız bu isimler profesyonel referans olarak kabul edilerek size avantaj sağlayacaktır. Referans bölümüne yazacağınız her doğru ismin iş başvurusu yaptığınız firmaların referans kontrolü yaparak özgeçmişde yer alan isimlerin doğru olup olmadığı ve hakkınızda bilgi almak için iletişim kurduklarını unutmayın. Doğru referans sizi her zaman kariyer dünyanızda daha başarılı olmanızda önemli bir katkı sağlayacaktır.

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z