Engelsiz Kariyer Logo  
Engellilere Bakış Açısı ve Yaygın Davranış Biçimleri

Ne yazık ki günlük yaşam içinde engelliler, yapılan bir araştırmaya göre toplum içinde sıklıkla aşağıdaki şekillerde görülmektedir;

 

·         Kurban ya da acınacak insan olarak,

·         Korkunç ya da acayip bir varlık olarak,

·         Toplumun, ailelerinin veya kariyerlerinin üzerinde bir yük olarak,

·         Diğerlerinin güvenlik ya da rahatlığına yönelik bir bela veya tehdit olarak,

·         Kabiliyetsiz ya da yeteneksiz olarak adlandırılarak,

·         Birden fazla engeli olan kimseler olarak ( tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin aynı zamanda zihinsel özürlü olduğunu farz etmek gibi)

·         Çocuksu olarak,

·         'Olağandışı' olarak görülmektedir.

 

Engelliler hakkındaki bu tür yanlış anlamalar yetersiz ve hatalı bilgilere dayanmaktadır. Bu durum uygunsuz etkileşimler oluşturarak engellilerin toplum içinde eşit yaşam koşullarına sahip olmalarını yanlış etkilemektedir.

 

Oysa yukarıdaki yaklaşımların tersine, engellilere herhangi birisine gösterdiğiniz saygı ve ilgiyle yaklaştığınızda kendilerini rahatlıkla ifade ettiklerini düşündüklerinizden çok daha fazla, her alanda başarılı ve etkili olduklarını fark edeceksiniz.

 

UNUTMAYIN Kİ...

Engelliler hakkındaki bu tür yanlış anlamalar yetersiz ve hatalı bilgilere dayanmaktadır ve istenmeyen uygunsuz etkileşimleri sürdürebilir.

 

 

© COPYRIGHT 2008 ENGELSİZ KARİYER, All Rights Reserved. Engelsizkariyer.com'daki özel haber ve yazıları kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...

 
 

 
www.engelsizkariyer.com