A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Okuma Güçlüğü Öğretmeni Ece Erdat Çekerek
Yazdır Arkadaşına Gönder    
DERSİN ADI: 'İNGİLİZCE SINIFINDA OKUMA VE YAZMA GÜÇLÜĞÜ' 

Ülkemizde henüz bir çoklarımızın duymadığı, farkında olmadığı ya da fark edemediği sosyal yaşamımızı, eğitim ve iş hayatımızı yakından etkileyen önemli bir konu var. Bu konu, okuma ve yazma güçlüğü problemi.

Ülkemizde ilk defa bir üniversite de yabancı dil okuma ve yazma probleminin çözümüne yönelik, eğitimler verilmesi amacıyla yeni bir ders başlatıldı. Dersde, gençlerin okuma ve yazma güçlüklerini yenerek, geleceğin başarılı kariyerist adayları olmaları için özel tekniklerle eğitimler veriliyor. Tüm bu çalışmaların mimarı, bu başarının ismi Ece Erdat Çekerek ilk kez bu konuyu tüm detayları ile Engelsizkariyer.com'un sorularını cevaplayarak gündeme taşıyor. 

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1999 yılında da İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı'ndan mezun olup özel bir okulda İngilizce Öğretmeni olarak çalışmaya başladım. 2003 yılında Amerika'da özel bir okuma programının eğitimini alarak "Özel Okuma Güçlüğü Öğretmeni" sertifikasına hak kazandım. 2006'dan beri okuma güçlüğü, dil bazlı öğrenme güçlüğü olan öğrencilere İngilizce okuma yazmayı öğretme üzerine serbest çalışıyorum.

2009 bahar döneminden beri ise Boğaziçi Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim üyesi olarak gene bu konu üzerine ders veriyorum.

Yabancı dil öğrenmekte olan öğrencilerde okuma güçlüğü problemi nedir? Ve bu nasıl anlaşılır?

 

Öncelikle şunu belirteyim ki benim burada bahsettiğim herkesin yaşayabileceği düzeyde bir okuma güçlüğü değil. Her çocuk anadilinde okumayı öğrenirken bir süre güçlük çekebilir. Çok çeşitli sebeplerden olabilir. Yeni taşınmıştır, okula alışamamıştır... Veya çocuk ya da yetişkin herkes yabancı bir dil öğrenirken okuma becerisini çok kolay ve hızlıca kazanamayabilir. Özellikle yeni bir dile geçtiğimizde o dille ilgili kuralları öğrenmemiz zaman alır, anadilimizden bildiklerimiz kafamızı karıştırır, telaffuz sıkıntıları da devreye girebilir. Ancak tüm bu sıkıntılar hafif düzeydedir, zaman içinde biraz fazla çalışmayla ve dikkatle kendiliğinden geçer.

 

Okuma güçlüğü olarak bahsedilen konunun diğer bir adı disleksidir. Disleksi özel bir öğrenme güçlüğüdür. Disgrafi (yazma güçlüğü), diskalkuli (matematik güçlüğü) gibi başka çeşitleri daha vardır. Nörolojik bir durumdur. Yani bireyin biraz daha fazla çalışmasıyla veya biraz daha fazla dikkat etmesiyle kendiliğinden geçmez.

 

Ayrıca disleksisi olduğu için yabancı dil öğrenirken okuma güçlüğü yaşayan öğrenciler, kendi anadillerinde okumayı öğrenirken de güçlük çekmişlerdir. Belki bu güçlüğü destek alarak aşmışlar belki de halen yaşamaktadırlar.

 

 

Eğer çocuk anadilinde de okumayı öğrenirken zorluk çektiyse, hem ana dilinde hem öğrenmekte olduğu yabancı dilde okumayı öğrenme sürecinde,
 
·         arkadaşlarından çok geride kaldıysa veya hiç okumuyorsa,
·         kelimeleri doğru okuyamıyorsa
·         akıcılıktan uzak okuyorsa
·         yavaş okuyorsa
·         heceleyerek okuyorsa
·         okumak için o kelimenin üzerinde çok durup çok uğraşıyorsa
·         ezbere bildiği kelimeleri tanıyıp okuyabiliyor ama yeni kelimelerle karşılaştığı zaman okuyamıyor ya da zorlanıyorsa
·         bir kelimeyi bir çok defa okuduğu halde her defasında ilk defa görüyormuş gibi zorlanarak okuyorsa
·         okurken kelimenin ilk harflerine bakarak tahmin yürütüyorsa
·         okurken bazı harfleri ya da heceleri eksilterek okuyorsa
·         veya kendi olmayan bir harfi ekliyorsa
·         okurken harflerin veya hecelerin yerini değiştiriyorsa
·         tersten okuyorsa
·         İngilizce anlayabilen konuşabiliyor ama okuyup yazamıyorsa
·         yazmada güçlük çekiyor, yazım hatalarını bir türlü düzeltemiyorsa
·         okuma zamanı deyince omuzları düşüyorsa
·         okumayı sevmiyorum ya da okumak istemiyorum diyorsa
·         okuyor ama okuduğunu anlamıyorsa
·         parçayla ilgili sorulara cevap veremiyor, yanlış cevap veriyor veya bana ne okuduğunu anlat dendiğinde anlatamıyorsa
 
aileler bir uzmana çocuklarında İngilizce okuma güçlüğü var mı yok mu öğrenmek için başvurabilirler.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."