A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Necdet Kenar
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'VERİMLİ İSTİHDAM ANCAK EĞİTİMLİ, MESLEKLİ VE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İLE MÜMKÜN' 

MESS Eğitim Vakfı sektörde önemli projelere imza atan ve adından sıkça bahsettiren ülkemizin önemli STK'larından biri. Vakıf, engelli istihdamına yönelik geçtiğimiz yıl üzerinde titizlikle çalıştığı 'Eksik Değil Farklı' adlı projeye hayat verdi. 'Eksik Değil Farklı' projesi,  fiziksel yapabilirlikleri farklı insanlarımızın ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerine uygun alanlarda gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilmelerini sağlamaya yönelikti.  

 

İŞKUR bünyesinde 4857 Sayılı Kanunla kurulan Özürlü ve Eski Hükümlüler Meslek Eğitim Komisyonu tarafından desteklenen projeyi 38 kişi başarıyla bitirdi.  Eğitime katılanlar arasındaki 29 engelli ise prje sayesinde farklı sektörlerde iş sahibi oldu. İşte bu da Vakıf'ın her zaman olduğu gibi bu projeyle de yine başarılı bir çalışmaya imza attıklarının en önemli ve en keyifli göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

- Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. İktisat alanında ABD Claremont Üniversitesi'nde yüksek lisans, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde doktora yaptım. İş hayatına özel sektörde başladım. Daha sonra Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı'nda farklı kademelerde görev yaptım. Kamuda son olarak Türkiye İş Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini 4,5 yıl yürüttüm. Ekim 2004'ten beri MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) Eğitim Vakfı Genel Müdürlüğü görevini sürdürmekteyim.

 

 - Uzun yıllar İŞKUR Genel Müdürlüğü görevinde bulundunuz. Görevde olduğunuz dönemde engellilerin istihdama kazandırılmasında ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Özellikle işveren ve engelli işçiler yönünden ayrı ayrı ele alacak olursanız…

 

- Engellilerin sosyal yaşama katılabilmeleri, başkalarına yük olmadan bağımsız yaşam sürdürebilmelerine bağlı. Engellileri başkalarına bağımlı ve topluma yük olmanın ezikliğinden kurtaracak, kendini toplumun bir parçası olarak görmesini sağlayacak en önemli yol, kuşkusuz istihdam. Çalışan, üreten ve bunun karşılığında sürekli bir gelir elde eden engelli sosyal yaşamla bütünleşmiş demektir. Devlet de engellilerin istihdamının önemine inanıyor ve bildiğiniz gibi bu sorunu çözmek için düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemelerin en önemlisi özürlü çalıştırma zorunluluğu. 4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesi elli ya da daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinin işçilerinin toplamının özel sektörde %3 oranında engelliyi, kamu kuruluşlarında %4 oranında engelliyi, mesleki, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırma zorunluluğu getiriyor. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işletmeler çalıştırılmayan her engelli ve her ay için 1.357 YTL para cezasına çarptırılır.

 

Yine bildiğiniz gibi zorunlu engelli istihdamı ile ilgili yasaları uygulama yetkisi İŞKUR'un. İŞKUR elli ya da daha fazla işçi çalıştıran işyerlerini tespit ederek bu işletmelerde zorunlu engelli istihdamını sağlamaya çalışıyor. Bu konuda İŞKUR yıllardır ciddi bir mücadele veriyor. Örneğin istatistiklere göre 2007 yılında 17864 engelli işe yerleştirmiş. Bu sayıyı azımsamamak lazım. Bu konuda önemli gelişmeler sağlanıyor. Ancak sorun çözüldü mü? Tabiî ki hayır. Halen İŞKUR'dan iş bekleyen kayıtlı engelli işsiz sayısı son rakamlara göre 79.377.  Ancak, işletmelerdeki açık kontenjan sayısı kamu dâhil 26 bin kişi. Yani tüm kontenjanlar doldurulsa dahi engelli işsiz sayısını sıfırlamak mümkün değil. Yine gayet iyi biliyoruz ki işsizlik sadece engellilerin sorunu değil. Bugün değişik eğitim seviyesinde ve yaşta yaklaşık 2,5 milyon işsiz var. Kısaca işsizlik sorunu her kesim için genel bir sorun.

 

İşletmeler açısından olaya baktığımızda bugün birçok işletme engelli istihdam yükümlülüğüne tam uymaktadır.  Bazı işletmeler bu yükümlülükten kurtulmak için istihdamını belirli sayılar içinde tutmanın arayışı içinde. Bazı işletmeler bu yükümlülüğü yerine getirmemekte, denetimden kaçınmanın yollarını aramaktadır.  Birçok işletme ise ağır para cezaları ile karşılaşmaktadır. Farklı uygulamalar piyasadaki eşit rekabet koşullarını bozmakta, işletmeler haksız rekabete maruz kalmaktadır.

 

Bu saptamaları yaptıktan sonra işveren ve engelli işçilerin istihdamındaki zorlukları kısaca belirtmeliyim. İşverenler açısından zorunlu engelli istihdamı genellikle bir istihdam yükü olarak algılanıyor. İşletmeler küresel rekabette verimli istihdam yapmak zorundalar ve engellilerden yeterli verimi alamadıklarını, iş süreçlerinde engellileri değerlendirmede ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söylüyorlar.

 

Meslek ve eğitim açısından işe uygun engelli gönderilmediği, şikâyetler arasında. Hatta bazı işletmeler cezadan kurtulmak için engelli işe alıyor, ancak bu kişileri gerçekte hiç çalıştırmadan evinde ücret ödemeyi tercih ediyor. İşyerlerinin fiziki bakımdan engellilerin çalışması ve ulaşımı açısından uygun olmaması bir diğer sorun. Keza bazen de işverenler verim alabilecekleri engel oranı düşük kişilerin yüksek ücret istediğinden yakınıyor.
 
Engelli işçiler açısından da ciddi zorluklar ortaya çıkabiliyor. Genellikle engelliler kendilerine ve özür durumlarına uygun işlerin teklif edilmediğini söylüyor. İşletmelerin işe alım süreçlerinde kendilerini oyaladığını ve samimi olmadıklarından yakınıyor. İşyerinde ve ulaşımda fiziki şartların uygun olmamasından engelliler oldukça şikâyetçi. Bazı engelliler de kendilerinin istihdamının kanun gereği olduğunu söyleyerek işyerinde üretime pek katkı yapmadan istihdam edilmek istiyor.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."