A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilere kapsayıcı bilişim kampı. Detaylar ve başvuru için hemen tıklayın...
Hızlı İş Ara:         

Engelli Hakları 

Yazdır Arkadaşına Gönder    
Engellilerin Problemler Karşısında Başvuru Yapabileceği Kurum/Kuruluşların İletişim Bilgileri  

İş ve sosyal hayatta karşılaşabileceğimiz problemlerimizi çözmek için çoğu zaman nereye ve kime başvuru yapmamız ya da aramamız gerektiğini bilmiyoruz. Oysa karşılaştığımız problemlerin çözümü için ilgilenecek çok sayıda kurumlar var.

Engelliler ile ilgili Bakanlık ve Müdürlük Hangisidir?

Engelliler ile ilgili Bakanlık; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığıdır (AÇSHB).

Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Eskişehir Yolu Söğütözü Mah. 2177. Sok. No: 10/A Kat: 14-15-16 06510 Çankaya/ANKARA

E-Posta: bilgiedinme.eyhgm@aile.gov.tr

İşitme Engelliler Mesaj Hattı engelsiz iletişim: (0312) 284 38 38

Santral : (0312) 705 70 00 - 01 - 02

Fax: (0312) 705 70 50

Ayrıca haklar konusunda http://eyh.aile.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Hizmetler

Alo 183 hattı aracılığıyla kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. İhmal istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar,  durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna yönlendirilmektedir. Acil müdahale ekibi vakayı değerlendirdikten sonra emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, kısa zamanda müdahale edilmesini sağlamaktadırlar.

Engellilerin yasal hakları, eğitim, rehabilitasyon hizmetleri, engellilere yönelik istihdam çalışmaları, ulaşılabilirlik, engellilere verilen yardım ve bağlanan aylıklar, sağlık hizmetleri, engellilerin koruma altına alınması, Bakım Rehabilitasyon veya Engelli Yaşam Merkezlerine yerleştirilmesine ilişkin iş ve işlemlere ilişkin istek öneri ve şikayetler değerlendirilerek gerekli bilgilendirme yapılmakta, vatandaşların hizmet alabilecekleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

Alo 144 Sosyal Yardımlar Çağrı Merkezi

 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen tüm düzenli yardımlar hakkında (engelli aylığı, tüp bebek yardımı, barınma yardımı vb.) bilgilendirme yönlendirme sağlayan sosyal yardım hattıdır. Bu yardımlar hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikâyetler alınmakta, veri tabanı incelenerek arayan kişiye başvurusunun durumu hakkında bilgi verilmekte, ilgili İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirme yapılmaktadır. Çağrı merkezine işitme engelli vatandaşlar hafta içi 08:00-21:00 saatleri arasında; 0 549 441 2 144 numaralı hat üzerinden 3G özelliği destekleyen telefon cihazlarından ulaşabilirler.

SGK

Tel:+(90 312) 207 80 00

http://www.sgk.gov.tr

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Adres: Sağlık Mahallesi, Mithatpaşa Cd. No:7, 06430 Çankaya/Ankara

TBMM Dilekçe Komisyonu

https://edilekce.tbmm.gov.tr

Bu bağlantı adresinden TBMM Dilekçe Komisyonu için kayıt olabilir, dilekçe hakkınızı kullanabilirsiniz.

Adresi:
Türkiye Büyük Millet Meclisi 
Dilekçe Komisyonu
Bakanlıklar 06543 ANKARA

Faks: (0312) 420 53 65

E-Dilekçe için TBMM ana sayfasından veya TBMM Dilekçe Komisyonunun web sayfasından başvuru yapılabilir.

 

Alo 170

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi: Çalışma hayatına yönelik tüm sorunları iletmek, görüş almak ve şikayet başvurusu için 170 numaralı telefon aranabilir. Ayrıca mobbinge uğradığını iddia edenler, şikayetlerini bu telefon üzerinden yapabilirler.

Hasta Hakları Birimi

Hasta ve yakınlarının şikâyet, talep ve görüşlerini iletmeleri için her hastanede kurulmuş olan birimlerdir. Bu birimlere, yazılı başvuru yapmanızı öneririz.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER): Yurttaşların talep, ihbar ve şikâyetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmesi amacıyla kurulan bir web servisidir. Vatandaşlar CİMER başvurusunu, Alo 150 No’lu telefondan, e-devlet üzerinden ya da https://www.cimer.gov.tr/ adresinden de yapabilirler.

Alo 157-Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER)

Ülkemizde geçici koruma kapsamında olan yabancılar, bilgi edinmek ya da sorunlarını, taleplerini iletmek üzere YİMER’e başvuru yapabilirler. YİMER ile 6 dilde, 7 gün 24 Saat ulaşılabilir bir çağrı merkezidir. YİMER, bilgilendirmenin yanı sıra acil çağrı merkezi olarak hizmet vermektedir.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM)-ALO 184

SABİM; Sağlık sisteminde, yaşanan sorunların yerinde ve eş zamanlı tespiti, sorunun çözümünde etkin olacak mekanizmaların ivedilikle harekete geçirilmesi suretiyle özdenetimi sağlamaktadır. Sağlık hizmeti alan kişiler, şikâyetlerini ve hizmetin herhangi bir aşamasında yaşadıkları sorunları, Alo 184 hattını arayabilirler. Doğrudan başvuru için SABİM Adresi: Osmanlı caddesi No:1 Balgat /Ankara        E-posta: sabim@saglik.gov.tr Fax Numarası: 0 312 920 06 07

Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi (ESİM)

Engel Tanımayan Mobil Uygulama: Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, 112 Acil Çağrı Merkezini kullanamayan işitme engelli bireylere, işaret dilinde 7/24 görüntülü destek veren internet mobil uygulaması geliştirmiştir. Uygulama, akıllı cep telefonuna indirilir. ESİM ile tercüme hizmetiyle MHRS’den randevu verilmektedir. ESİM, poliklinik ve sağlık kurul görüşme ve değerlendirmelerinde de kullanılabilir. 112 Acil Servise anında bildirimde bulunabilir, işaret dili ile görüntülü konuşma yapabilir, GPS kullanarak konum ve olay yeri fotoğrafı gönderebilirler. İnternet yoksa SMS üzerinden koordinat göndererek ESİM ile bağlantı kurabilir. SMS ücretleri Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Engelli tarifesinden faydalananlar için veri haberleşmesi, ücretsizdir.

Engelsiz 112

Konuşma ve işitme engellilerin, acil durumlarda ihtiyaç duydukları ilgili 112 birimine hızlıca bağlanmalarını ve yaşadıkları, gördükleri acil durumu kolayca ilgililere bildirmelerini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Vatandaşlar dilerse, uygulama üzerinden acil durumda ulaşılacak yakınlarının iletişim bilgilerini ve varsa hastalıklarını sisteme girerek 112 personelinin “Acil Çağrı” anında bu bilgileri görmesini sağlayabilirler. Engelli vatandaşlar, acil durumlarda yazılı ve görüntülü olarak çağrı merkezine ulaşabilirler. Bu hizmetten yararlanmak için, akıllı telefonlara uygulama uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır. Bakınız: http://www.engelsiz112.gov.tr/

Vefa Sosyal Destek Hattı

COVİD19 pandemi sürecinde geliştirilmiştir. 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar ve engelli vatandaşlar, acil ihtiyaç duydukları hallerde, 112, 155 ve 156 numaralı hatlardan Vefa Sosyal Destek hattına ulaşabilmektedirler.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları. Valilik bünyesinde oluşturulmuştur. Erişilebilirlik ile ilgili şikâyetlerde dilekçe ile başvuru yapılabilir

PTT Çağrı Merkezi

PTT hizmetleri ile ilgili her türlü şikâyet, öneri ve bilgi talepleri; 444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat, işitme ve konuşma engelli müşteriler için www.aloptt.gov.tr web sitesi üzerinden işaret dili bilen müşteri temsilcileri ile görüntülü görüşme sağlanarak ya da “Engelli Dostu Numaralar” projesi kapsamında 0312 309 59 13 numaralı SMS hattını kullanarak iletilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İletişim Merkezi-444 0 632

 

Danışma hattından okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları mevzuatı, öğrencilerin kayıt işlemleri, öğrencilerin sınıf geçme ve devam durumları, nakil iş ve işlemleri, özel eğitime ihtiyacı bulunan öğrencilerin eğitim ve rehberlik süreçleri hakkından bilgi alınabilir (eski ALO 147).

Çalışma Genel Müdürlüğü

Devlet Personel Başkanlığının kaldırılmasından sonra Başkanlığın tüm görevleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Çalışma Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Adres: T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Çalışma Genel Müdürlüğü

Emek Mahallesi, 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Çankaya / ANKARA

Santral Telefon :0 312 296 60 00

Faks No: 0 312 296 18 75 - 0312 296 18 76

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığı

Tel: 312 462 48 10- ?312 462 47 21

TBMM İnsan Hakları Komisyonu

https://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/basvuru.htm

Hangi konularda Komisyona başvuru yapılabilir?

Temel hak ve özgürlüklerinden birisinin ihlal edildiğine inanan her birey komisyona başvuru yapabilir. Başvurularda dikkat edilmesi gereken husus anayasa ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan temel hak ve özgürlüklerden birisine yönelik bir ihlalin var olması iddiasıdır.

Bunun dışında emeklilik sorunu, kamulaştırma, iskan ve imar sorunu, maddi yardım talebi, hastane kurul raporlarından şikayet, iş talebi, banka kredisi veya kredi kartı ödemelerinden şikayet ve benzeri sorunlarla ilgili olarak TBMM Dilekçe Komisyonuna başvurulması gerekmektedir.

Bilgi edinme hakkı çerçevesinde bilgi talebi içeren başvuruların ilgili kurumlar nezdinde yapılması gerekir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Temel hak ve özgürlüklerinden herhangi birinin ihlal edildiğine inanan her birey mektup ve faksla Komisyona başvurabilir. 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun hükümleri uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen dilekçelerde dilekçe sahibinin adı-soyadı ve imzası ile iş veya ikametgâh adresinin bulunması gerekir.

Aynı Kanun hükümlerine göre, yukarıdaki şekil şartlarını taşımayan dilekçelerle, belli bir konuyu ihtiva etmeyenler ve yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili olanlar incelenemezler.

ÖNEMLİ: Elektronik posta yoluyla yapılan başvurular işleme alınmamaktadır.

Başvuru İçin Adres:
Türkiye Büyük Millet Meclisi 
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu
Bakanlıklar 06543 ANKARA

Faks numarası: 
(0.312) 420 53 94

BM Engelli Hakları Komitesi

Sözleşmeye taraf Devletler, Komiteye belirli aralıklarla, Türkiye’de engelliler hakkındaki politikalarına yönelik rapor sunmakla yükümlüdürler. Komite, bu raporları inceler ve tavsiye ve yorumlarda bulunur.

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmeye Ek İhtiyari Protokol, Sözleşmede güvence altına alınan haklarının ihlal edildiği iddiasında olan engelli birey veya onlar adına hareket eden grupların Engelli Hakları Komitesi'ne başvuruda bulunmasına olanak sağlamıştır. BM Engelli Hakları Sözleşmesi Ek İhtiyari Protokol gereği, iç hukuk yolları tükendiğinde başvuru yapılabilir.

Kamu Denetçiliği Kurumu

Hak ihlallerinde başvuru yapılabilecektir.

https://www.ombudsman.gov.tr/

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (ÇİMER)

https://www.cimer.gov.tr/

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları

Bulunduğunuz il valiliklerinde oluşturulmuştur. Erişilebilirlik ile ilgili şikâyetlerde dilekçe ile başvuru yapabilir.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu

Engelliliğe dayalı ayrımcılığa uğradığını, insan haklarının ihlal edildiğini iddia edenlerin başvurabileceği bir kurumdur.

Adres: Kocatepe Mahallesi, Yüksel Cad. No:23, 06420 Çankaya/Ankara

https://insanhaklarimerkezi.bilgi.edu.tr/tr/content/36-turkiye-insan-haklar-ve-esitlik-kurumu/

 

Engelsiz Kariyer

Engelliler İnsan Kaynakları ve Kariyer Portalı

www.engelsizkariyer.com

Engelsiz Kariyer; engellilerin iş dünyasında daha vasıflı bireyler olmasında öncülük edecek, bilgi, haber gibi istihdam ve kariyer hakkında zengin içerikli bilgi vererek rehberlik eden, işgücü piyasasında iş arayan engellilerle, engelli işçi arayan işverenlerin online internet ortamında buluştukları Türkiye’nin ilk Engelliler Kariyer ve İnsan Kaynakları portalıdır. İş arayan engelliler ve engelliler sektöründe çalışanlar Engelsizkariyer.com'da oluşturdukları özgeçmişleri (Cv) ile istihdam ve kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde ederler.

Engelsizkariyer.com, "İş dünyasında engellilere istihdam ve kariyerde fırsat eşitliği" düşüncesiyle hareket ederek iş arayan engellileri, isverenlerle en doğru ve en hızlı şekilde bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Her engel grubu dikkate alınarak kullanılan özel ve ilk kez en üst düzeyde erişilebilirlik yazılım teknolojisi ile engellilere sunduğu ayrıcalığın dışında firmalara da en doğru adaylara, en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Engelsizkariyer.com; projelendirme, araştırma ve geliştirme ile çalışmalarına 2004 yılının Şubat ayı içerisinde başlamış, 2008 yılının Şubat ayında ise yayın hayatına başladı.

Engellilerin istihdamı ve kariyeri konularında internet, yazılı ve görsel medya organlarında yer almayan birçok bilgi ve içerik ilk kez Engelsizkariyer.com’da bir araya geliyor. Engelsizkariyer.com, işverenlerin, engelli işçi çalıştırma avantajlarını öğrenerek engelli istihdamına teşvik etme ve engellilerin iş dünyasında yaşadıkları ya da yaşayacakları problemleri ortadan kaldırarak, kaliteli işgücü piyasası oluşumunda yenilikçi gerçek çözümler sunuyor.

Engelliler ve engelliler sektöründe çalışanların iş başvuru hızı ve kalitesinde firmalara etkili kazanımlar sunan Engelsizkariyer.com, internet teknolojilerindeki tüm yazılım yeniliklerini de yakından takip ederek bunları siteye en doğru ve hızlı şekilde aktararak ziyaretçilerine ve kullanıcılarına ayrıcalıklar sunuyor.

İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Engelsizkariyer.com engelli iş gücü kaynağı, kar amacı gütmeyen ve Türkiye’nin en başarılı sosyal girişimcilik projelerinden biri olarak gösteriliyor. Engelsizkariyer.com Türkiye’nin engelli istihdam politikalarının geliştirilmesinde gösterdiği çabaları nedeniyle 2 dünya ve sayısı ulusal ödüller kazandı. 10 yılda 50 bin kişiye ulaşan sosyal etki, sosyal fayda ve sosyal içerme başarısı ile engelli adaylara, ailelerine, işverenlere, topluma ve kamuya sürdürülebilir projelerle hizmetler sunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

·         Engelsizkariyer.com Akademi Liderlik Okulu

·         Engelsizkariyer.com Akademi Stajyer Yetiştirme Programı

·         Engellilere Meslek Edindirme Kursları

·         Engellilerin Kişisel Gelişimleri İçin Uygulamalı Eğitim Programları

·         Engellilerle 360 Derece İletişim Sertifika Eğitimi

·         Başarılı Engelli Aday Seçme ve Yerleştirme Eğitimi

·         Oryantasyon ve Onboarding Eğitimleri

·         İşveren ve Çalışanlara Engelli Çalışan İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Eğitimi

·         İnsan Kaynakları Danışmanlığı

·         Erişilebilirlik Danışmanlığı

·         Farkındalık Atölyeleri vb gibi.

 

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi

Engelli çocuğu olan ailelerin taleplerinin Genel Kurmay Başkanlığınca değerlendirilmesi üzerine GATA bünyesinde, Mayıs 2015’ de etkin olarak faaliyetlerine başlayan Birim, asker hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanması ile Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde aynı adla faaliyetlerine devam etmektedir Engelli ve engelli yakını olan personelin haklar konusunda bilgilenmesini sağlayan Birim, aynı zamanda engellilerin yaşadığı sorunların tespitini de yapmaktadır. Sorunların çözümüne yönelik eylem planlarının oluşturulması, bu eylem planlarının Hastane Yönetimi, ilgili Bakanlık kurum ve kuruluşlarla paylaşılması Birimin öncelikli çalışmaları arasındadır.

Birim Adres: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Sağlık Bilimleri Kampüsü. TSK Elele Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi içinde. Gülhane Spor Salonu Karşısı Keçiören/ ANKARA

Sabit Hat: 312 304 2000/1100

 

Soru, görüş ve önerileriniz için;aysegiresunlu@hotmail.com

Engelsizkariyer.com için hazırlayan: Ayşe Sarı |SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı

Engelsizkariyer.com’u kaynak göstermeden kopyalanması yasaktır. Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."