A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Engelli Hakları 

Yazdır Arkadaşına Gönder    
Engellilerin Problemler Karşısında Başvuru Yapabileceği Kurum/Kuruluşların İletişim Bilgileri  

İş ve sosyal hayatta karşılaşabileceğimiz problemlerimizi çözmek için çoğu zaman nereye ve kime başvuru yapmamız ya da aramamız gerektiğini bilmiyoruz. Oysa karşılaştığımız problemlerin çözümü için ilgilenecek çok sayıda kurumlar var.

Engelliler ile ilgili Bakanlık ve Müdürlük Hangisidir?

Engelliler ile ilgili Bakanlık; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığıdır (AÇSHB).

Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Eskişehir Yolu Söğütözü Mah. 2177. Sok. No: 10/A Kat: 14-15-16 06510 Çankaya/ANKARA

E-Posta: bilgiedinme.eyhgm@aile.gov.tr

İşitme Engelliler Mesaj Hattı engelsiz iletişim: (0312) 284 38 38

Santral : (0312) 705 70 00 - 01 - 02

Fax: (0312) 705 70 50

Ayrıca haklar konusunda http://eyh.aile.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Hizmetler

Alo 183 hattı aracılığıyla kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. İhmal istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar,  durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna yönlendirilmektedir. Acil müdahale ekibi vakayı değerlendirdikten sonra emniyet veya jandarma birimleri ile koordinasyon sağlayarak, kısa zamanda müdahale edilmesini sağlamaktadırlar.

Engellilerin yasal hakları, eğitim, rehabilitasyon hizmetleri, engellilere yönelik istihdam çalışmaları, ulaşılabilirlik, engellilere verilen yardım ve bağlanan aylıklar, sağlık hizmetleri, engellilerin koruma altına alınması, Bakım Rehabilitasyon veya Engelli Yaşam Merkezlerine yerleştirilmesine ilişkin iş ve işlemlere ilişkin istek öneri ve şikayetler değerlendirilerek gerekli bilgilendirme yapılmakta, vatandaşların hizmet alabilecekleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

ALO 144 Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen şartlı eğitim/sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, tüp bebek yardımı, barınma yardımı vb. yardımlar ile proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikayetler alınmakta, veri tabanı incelenerek arayan kişiye başvurusunun durumu hakkında bilgi verilmekte, ilgili İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirme yapılmaktadır.

SGK

Tel:+(90 312) 207 80 00

http://www.sgk.gov.tr

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Adres: Sağlık Mahallesi, Mithatpaşa Cd. No:7, 06430 Çankaya/Ankara

TBMM Dilekçe Komisyonu

https://edilekce.tbmm.gov.tr

Bu bağlantı adresinden TBMM Dilekçe Komisyonu için kayıt olabilir, dilekçe hakkınızı kullanabilirsiniz.

Adresi:
Türkiye Büyük Millet Meclisi 
Dilekçe Komisyonu
Bakanlıklar 06543 ANKARA

Faks: (0312) 420 53 65

E-Dilekçe için TBMM ana sayfasından veya TBMM Dilekçe Komisyonunun web sayfasından başvuru yapılabilir.

ALO 170

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, 7gün 24 saat hizmet vermektedir.

Devlet Personel Başkanlığı

Kamu Personel İstihdamı Dairesi Başkanlığı 

Adres: İzmir Cad. No: 41 Kızılay Ankara - Türkiye

Engelli memur için Tel: 0 312 408 7000 

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığı

Tel: 312 462 48 10- ?312 462 47 21

TBMM İnsan Hakları Komisyonu

https://www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/basvuru.htm

Hangi konularda Komisyona başvuru yapılabilir?

Temel hak ve özgürlüklerinden birisinin ihlal edildiğine inanan her birey komisyona başvuru yapabilir. Başvurularda dikkat edilmesi gereken husus anayasa ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan temel hak ve özgürlüklerden birisine yönelik bir ihlalin var olması iddiasıdır.

Bunun dışında emeklilik sorunu, kamulaştırma, iskan ve imar sorunu, maddi yardım talebi, hastane kurul raporlarından şikayet, iş talebi, banka kredisi veya kredi kartı ödemelerinden şikayet ve benzeri sorunlarla ilgili olarak TBMM Dilekçe Komisyonuna başvurulması gerekmektedir.

Bilgi edinme hakkı çerçevesinde bilgi talebi içeren başvuruların ilgili kurumlar nezdinde yapılması gerekir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Temel hak ve özgürlüklerinden herhangi birinin ihlal edildiğine inanan her birey mektup ve faksla Komisyona başvurabilir. 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun hükümleri uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen dilekçelerde dilekçe sahibinin adı-soyadı ve imzası ile iş veya ikametgâh adresinin bulunması gerekir.

Aynı Kanun hükümlerine göre, yukarıdaki şekil şartlarını taşımayan dilekçelerle, belli bir konuyu ihtiva etmeyenler ve yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili olanlar incelenemezler.

ÖNEMLİ: Elektronik posta yoluyla yapılan başvurular işleme alınmamaktadır.

Başvuru İçin Adres:
Türkiye Büyük Millet Meclisi 
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu
Bakanlıklar 06543 ANKARA

Faks numarası: 
(0.312) 420 53 94

 

BM Engelli Hakları Komitesi

Sözleşmeye taraf Devletler, Komiteye belirli aralıklarla, Türkiye’de engelliler hakkındaki politikalarına yönelik rapor sunmakla yükümlüdürler. Komite, bu raporları inceler ve tavsiye ve yorumlarda bulunur.

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmeye Ek İhtiyari Protokol, Sözleşmede güvence altına alınan haklarının ihlal edildiği iddiasında olan engelli birey veya onlar adına hareket eden grupların Engelli Hakları Komitesi'ne başvuruda bulunmasına olanak sağlamıştır. BM Engelli Hakları Sözleşmesi Ek İhtiyari Protokol gereği, iç hukuk yolları tükendiğinde başvuru yapılabilir.

Kamu Denetçiliği Kurumu

Hak ihlallerinde başvuru yapılabilecektir.

https://www.ombudsman.gov.tr/

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (ÇİMER)

https://www.cimer.gov.tr/

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları

Bulunduğunuz il valiliklerinde oluşturulmuştur. Erişilebilirlik ile ilgili şikâyetlerde dilekçe ile başvuru yapabilir.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu

Engelliliğe dayalı ayrımcılığa uğradığını, insan haklarının ihlal edildiğini iddia edenlerin başvurabileceği bir kurumdur.

Adres: Kocatepe Mahallesi, Yüksel Cad. No:23, 06420 Çankaya/Ankara

https://insanhaklarimerkezi.bilgi.edu.tr/tr/content/36-turkiye-insan-haklar-ve-esitlik-kurumu/

 

Engelsiz Kariyer

Engelliler İnsan Kaynakları ve Kariyer Portalı

www.engelsizkariyer.com

Engelsiz Kariyer; engellilerin iş dünyasında daha vasıflı bireyler olmasında öncülük edecek, bilgi, haber gibi istihdam ve kariyer hakkında zengin içerikli bilgi vererek rehberlik eden, işgücü piyasasında iş arayan engellilerle, engelli işçi arayan işverenlerin online internet ortamında buluştukları Türkiye’nin ilk Engelliler Kariyer ve İnsan Kaynakları portalıdır. İş arayan engelliler ve engelliler sektöründe çalışanlar Engelsizkariyer.com'da oluşturdukları özgeçmişleri (Cv) ile istihdam ve kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde ederler.

Engelsizkariyer.com, "İş dünyasında engellilere istihdam ve kariyerde fırsat eşitliği" düşüncesiyle hareket ederek iş arayan engellileri, isverenlerle en doğru ve en hızlı şekilde bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Her engel grubu dikkate alınarak kullanılan özel ve ilk kez en üst düzeyde erişilebilirlik yazılım teknolojisi ile engellilere sunduğu ayrıcalığın dışında firmalara da en doğru adaylara, en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Engelsizkariyer.com; projelendirme, araştırma ve geliştirme ile çalışmalarına 2004 yılının Şubat ayı içerisinde başlamış, 2008 yılının Şubat ayında ise yayın hayatına başladı.

Engellilerin istihdamı ve kariyeri konularında internet, yazılı ve görsel medya organlarında yer almayan birçok bilgi ve içerik ilk kez Engelsizkariyer.com’da bir araya geliyor. Engelsizkariyer.com, işverenlerin, engelli işçi çalıştırma avantajlarını öğrenerek engelli istihdamına teşvik etme ve engellilerin iş dünyasında yaşadıkları ya da yaşayacakları problemleri ortadan kaldırarak, kaliteli işgücü piyasası oluşumunda yenilikçi gerçek çözümler sunuyor.

Engelliler ve engelliler sektöründe çalışanların iş başvuru hızı ve kalitesinde firmalara etkili kazanımlar sunan Engelsizkariyer.com, internet teknolojilerindeki tüm yazılım yeniliklerini de yakından takip ederek bunları siteye en doğru ve hızlı şekilde aktararak ziyaretçilerine ve kullanıcılarına ayrıcalıklar sunuyor.

İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Engelsizkariyer.com engelli iş gücü kaynağı, kar amacı gütmeyen ve Türkiye’nin en başarılı sosyal girişimcilik projelerinden biri olarak gösteriliyor. Engelsizkariyer.com Türkiye’nin engelli istihdam politikalarının geliştirilmesinde gösterdiği çabaları nedeniyle 2 dünya ve sayısı ulusal ödüller kazandı. 10 yılda 50 bin kişiye ulaşan sosyal etki, sosyal fayda ve sosyal içerme başarısı ile engelli adaylara, ailelerine, işverenlere, topluma ve kamuya sürdürülebilir projelerle hizmetler sunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

·         Engelsizkariyer.com Akademi Liderlik Okulu

·         Engelsizkariyer.com Akademi Stajyer Yetiştirme Programı

·         Engellilere Meslek Edindirme Kursları

·         Engellilerin Kişisel Gelişimleri İçin Uygulamalı Eğitim Programları

·         Engellilerle 360 Derece İletişim Sertifika Eğitimi

·         Başarılı Engelli Aday Seçme ve Yerleştirme Eğitimi

·         Oryantasyon ve Onboarding Eğitimleri

·         İşveren ve Çalışanlara Engelli Çalışan İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Eğitimi

·         İnsan Kaynakları Danışmanlığı

·         Erişilebilirlik Danışmanlığı

·         Farkındalık Atölyeleri vb gibi.

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği

TOHAD: Engelliler, kronik ya da süreğen hastalar, yaşlılar, kadınlar, çocuklar vb sosyal, ekonomik ve psikolojik mağduriyet ve kısıtlılık yaşayan, ayrımcılığa, istismara ve hak kaybına uğrayan risk altındaki sosyal grupların kanun, anayasa, uluslararası sözleşmeler ve evrensel hukuk ilkelerinden doğan (politik haklar dışındaki) tüm haklarından ayrıma uğramadan, eşit yaşam hakkı sınırları içerisinde faydalanmalarını, bu alanda kanunların, anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin Türkiye’de uygulamaya hâkim kılınması için faaliyet gösterme amacındadır.

Bu bağlamda dernek kadınların, çocukların, engellilerin, yaşlıların ve diğer risk altındaki sosyal grupların medeni haklar, sağlık, eğitim, istihdam, ulaşım, erişim v.b alanlarındaki hak kayıplarından ve/veya uğradıkları ayrımcılık sorunlarından yola çıkarak, bir taraftan bu sorunların çözümü için her türlü iletişim kanalını kullanarak kamuoyu yaratmayı, diğer taraftan da kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunmayı hedeflemektedir. TOHAD, idari girişimlerin sonuç vermediği hallerde öncelikle ulusal hukuk sistemi kapsamında hukuki girişimlerde bulunmayı, gerektiği hallerde de Uluslararası sözleşmeler kapsamında Avrupa Sosyal Konseyi, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi ve uluslar arası hak arama zeminlerinde çözümler aramayı hedeflemektedir.(Ayrıntılı bilgi için:http://www.tohad.org/tohad/)

Engelli Hakları İzleme Grubu

Engelli Hakları İzleme Grubu Projesi, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği ile İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığıyla hazırlanmış, Engellilik üzerine doğrudan ya da dolaylı faaliyet gösteren STK'ların katılımıyla yürütülecek bir proje olup, Sabancı Vakfı Toplumsal gelişme Hibe Programı tarafından desteklenmektedir. Proje, engellilerin; Anayasa, yasalar ve ülkemizin taraf olduğu uluslar arası sözleşmeler ile sağlanan eğitim, erişim, çalışma hayatı ve sosyal güvenlik haklarından ayrımcılığa uğramadan, ne ölçüde yararlanabildiğinin ölçülerek-izleneceği, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden STK’ların, izleme çalışmalarına dâhil olacağı bir çalışma programına sahiptir.

Yapılacak bu çalışmalar sırasında, tespitler doğrultusunda oluşturulacak raporlar, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB)’nin ilgili komisyon ve komitelerine, engellilik üzerine faaliyet gösteren uluslararası STK’lara, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu başta olmak üzere ilgili Komisyonlara, Aile ve sosyal Politikalar bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi ilgili bakanlıklara sunulacaktır.

Uluslararası ve ulusal mevzuat kapsamında yapılan raporlamalar, ülkelerin politikaları üzerinde ciddi etki yaratan, STK'lar ile karar vericilerin işbirliğiyle çözüm süreçlerini doğuran bir yöntem haline gelmiştir. Bu olgu, projenin çıkış noktasını oluşturmuştur.Projede raporlama çalışmalarının dışında ve paralelinde, kamusal duyarlılık yaratma, çözüm önerileri üretme ve önerilerin hayata geçirilmesi için idari girişim ve lobi faaliyetleri de öngörülmektedir.

(Ayrıntılı bilgi için: http://www.engellihaklariizleme.org/tr/

Engelli hakları konusundaki ihlalleri bildirmek için: http://www.engellihaklariizleme.org/tr/ihlal-bildirim-formu.html

Gülhane eğitim ve Araştırma Hastanesi Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi

Engelli çocuğu olan ailelerin taleplerinin Genel Kurmay Başkanlığınca değerlendirilmesi üzerine GATA bünyesinde, Mayıs 2015’ de etkin olarak faaliyetlerine başlayan Birim, asker hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanması ile Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde aynı adla faaliyetlerine devam etmektedir Engelli ve engelli yakını olan personelin haklar konusunda bilgilenmesini sağlayan Birim, aynı zamanda engellilerin yaşadığı sorunların tespitini de yapmaktadır. Sorunların çözümüne yönelik eylem planlarının oluşturulması, bu eylem planlarının Hastane Yönetimi, ilgili Bakanlık kurum ve kuruluşlarla paylaşılması Birimin öncelikli çalışmaları arasındadır.

Birim Adres: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Sağlık Bilimleri Kampüsü. TSK Elele Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi içinde. Gülhane Spor Salonu Karşısı Keçiören/ ANKARA

Sabit Hat: 312 304 2000/1100

Soru, görüş ve önerileriniz için;aysegiresunlu@hotmail.com

 

Engelsizkariyer.com için hazırlayan: Ayşe Sarı |SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı

 

 

Engelsizkariyer.com’u kaynak göstermeden kopyalanması yasaktır. Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır.

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."