A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Soru & Cevap 

Sizden Gelen Ve Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları
Yazdır Arkadaşına Gönder    
Sorular & Cevaplar 

Soru:
Yaklaşık 10  yıldır özel sektörde bir fabrikada çalışıyorum. %45 özürlü raporum olduğu için özürlü kadrosunda çalışmaktayım. Kendi isteğimle işten çıkmak istersem ne gibi haklar talep edebilirim?

Cevap:
Kendi isteğinizle işten ayrılmanız halinde sadece varsa fazla mesayi alacaklarınızı talep edebilirsiniz bunun dışında ihbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi tazminatları talep edemezsiniz. 

Soru:
2002 yılında özel bir şirkette 11 ay çalıştım. %40 özürlü raporum olduğu için özürlü kadrosunda yer aldım. 11 aylık çalışma sürecimde sadece 1 ay sigortam yatırılmış.Bu konuda mağdur edildiğim için nasıl bir hak talep edebilirim? Ve o yıldan kalan ve alamadığım 1000 TL'lik maaş alacağım için ne yapabilirim?
 

Cevap:
Hukuk sistemimizde haklar sürelere bağlanmıştır. Yine hak ihlallerinden doğan şikayetler için de süreler öngörülmüştür. Sizin olayınızdan yaklaşık olarak 5 sene geçmiştir dolayısıyla İş mevzuatına göre bir hak talep etmeniz mümkün değildir. Fakat karşı tarafa (eğer elinizde deliliniz veya şahidiniz varsa) sebepsiz zenginleşme nedeniyle dava açabilirsiniz. 

Soru:
Merhaba öncelikle sorularımıza cevap bulabileceğimiz bir bölüm açtığınız için sitede herkese teşekkür ederim. 1992 yılından bu yana çalışıyorum. Benim yaklaşık 4600 iş günü primim yatırılmış.

2004 yılından bu yana devlet hastanesinden aldığım % 40 doğuştan kalça çıkığı raporumla özel bir şirkette engelli kadrosunda halen çalışıyorum. Prim günümü dikkate aldığımız engellilere verilen 3600 iş günü primini esas alındığında erken emeklilik den yararlanabilir miyim? Ne zaman emeklilik için müracaat edebilirim? Ayrıca engelim nedeniyle  vücuduma protez takılması durumunda erken emeklilik için bir avantaj sağlar mı?

Cevap:
SSK'ya girişiniz , 29.07.2003 tarihinden önce olduğu için 15 sene ve 3600 gün pirim koşuluna tabisiniz. Eğer vergi indiriminiz varsa emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Yoksa da önce vergi muafiyeti alıp sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Zira sosyalgüvenlik kuruluşları emeklilik talebi için vergi indirimi şartını arıyorlar. 

Soru:
Hemofili hastası olarak % 86 bedensel engelliyim.  Yaklaşık 1800 gün SSK prim günüm var. 2000 yılın dan beri sigortalıyım. Ne zaman emekli olabilirim? 

Cevap:
3600 gün pirim ödedikten ve 15 yılı tamamladıktan sonra yani 2015'de emekli olabilirsiniz.

Soru:
Merhaba 8 aydır özel bir şirkette engelli olarak çalışmaktayım. Bana her ay  sigortamın ödendiği söylenmesine rağmen yatırılmıyor ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim?

Cevap:
İş yerinde çalıştığınızı gösteren belgeyle SSK İl Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz. 

Soru:
İyi günler site yöneticileri. 20 aydır çalıştığım işten sebepsiz yere çıkardılar. Şuanda işsizlik maaşı alabilir miyim?

Cevap:
İş yerinizden işten çıkarıldığınıza dair bir evrak alarak 30 gün içerisinde İŞKUR'a baş vurmanız halinde işsizlik maaşına hak kazanacaksınız.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."