A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Renault-Mais CEO'su İbrahim Aybar
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'ENGELLİLERE YÖNELİK BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ' 

2004 yılında 'Engelsiz Taksi' adlı projesiyle Türkiye'de önemli bir sosyal sorumluluk kampanyasına imza atan Renault-Mais, engelliler konusunda ciddi bir duyarlılık politikası izlemesiyle dikkati çeken bir marka. Sektörde, bir çok marka engellilere hizmet verme konusunda gerekli ilgiyi göstermezken Renault-Mais hazırladığı özel broşürlerle; hem engellileri, hem Sivil Toplum Kuruluşlar'ını, hem de özel eğitimlerle tüm çalışanlarını bilgilendirme çalışmaları yapıyor.  

 

Engelli istihdamında 'başarı, bakış açısının değişmesine bağlı' diyen Renault-Mais CEO'su İbrahim Aybar 'Engellilerin üretim sürecine katılmaları ve yaşamlarını kendi çabaları ile sürdürmeleri için onların niteliklerine uygun işlerde çalışmalarına fırsat tanıması gerektiğini' vurguladı.

 

 

 

Mehmet Kızıltaş: Firma olarak sizi tanıyabilir miyiz?

İbrahim Aybar: MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. Türkiye'de Renault otomobil ve hafif ticari araçlarının (yerli ve ithal) genel dağıtıcısıdır. Satış ve satış sonrası hizmetlerinin Renault'un standartlarına uygun olarak Türk tüketicisine sunulması faaliyetlerini, yetkili satıcılar ağı ile ülke genelinde yerine getirmektedir. Yetkili satıcı personelinin sunduğu hizmetlerin dünya standart ve kalitesinde olması için gereken eğitimleri şirketimiz sürekli sağlamaktadır.

MK: Kariyer ve iş dünyasında engellilere daha fazla fırsatlar sunulması için neler yapılmalı?

İbrahim Aybar: -Engelli insanların toplumsal yaşama ve üretim sürecine kazandırılması devlet için bir sosyal görev olduğu kadar özel sektör açısından da önemli bir sosyal sorumluluktur. Bu açıdan tüm kesimlerin engellilerin üretim sürecine katılmaları ve yaşamlarını kendi çabaları ile sürdürmeleri için onların niteliklerine uygun işlerde çalışmalarına fırsat tanıması gerekmektedir. Bunun için de engellilere yönelik bakış açısının değişmesi gereklidir. Engellilere fırsat tanınmasında işletmelerin sadece işgücü ihtiyaçları açısından konuya yaklaşmaları doğru bir yöntem olmayacaktır.

Nitekim iş mevzuatımızda yer alan engelli çalıştırma yükümlülüğü, devletin engellilerin çalıştırılmasını sosyal bir görev olarak değerlendirdiğini göstermektedir.  

MK: Şirketinizin sektör içindeki konumu nedir?

İbrahim Aybar: -Şirketimiz Türkiye Otomotiv Sektörü'nün öncü ve en köklü kuruluşlarından birisidir. Türkiye'de en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağına, uluslararası kalitede ve nitelikte eğitim merkezlerine ve en zengin ürün yelpazesine sahiptir. Bu nitelikleri ile 9 yıldır binek otomobil pazarının liderliğini sürdürmektedir.

MK: İnsan Kaynakları departmanınızın işleyişinden bahsedebilir misiniz? Engelli ve engelsizler için işe alım, performans değerlendirme süreçleri nasıl işliyor?

İbrahim Aybar: -İşe alım süreçlerinde engelli veya engelsizler açısından herhangi bir farklılık söz konusu değildir. İşe alımlarda adayların değerlendirilme sürecinde mesleki nitelikleri öncesinde kişisel nitelikleri bizim için önem taşımaktadır. Adayların 'şirket kültürüne' uygun olup olmadıkları, şirket değerlerini paylaşıp paylaşamayacakları değerlendirilmektedir. Daha sonraki süreçte ise adayın bilgi ve becerilerinin şirket ihtiyaçları ile uyuşup uyuşmadığı ele alınmaktadır.

MK: Şirketinizde çalışacak engelli ve engelsiz adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?

İbrahim Aybar: -Şirketimizin bugünkü ve gelecekteki hedeflerini gerçekleştirmesine katkıda bulunabilecek kişisel ve mesleki özellikler arıyoruz. Bu özellikler mesleki nitelikler açısından farklılıklar gösterebilmektedir. Ana hatları ile mesleki nitelikleri özetleyecek olursak, iyi eğitimli, yabancı dil bilen, sorgulayan, analitik düşünebilen, bilgi teknolojilerine yatkın, dünya ölçeğinde bir bakış açısına sahip olmak gibi nitelikler arıyoruz.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."