A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilerle 360 Derece İletişim kitabı çıktı. Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Arayüz Geliştirici Simto Alev
Yazdır Arkadaşına Gönder    
‘BAŞARI İÇİN GEREKEN TEK ŞEY; ÇOK OKUYARAK ÇALIŞMAK’ 

Çalışma hayatınızda hiç mobing, ayrımcılık ve önyargılarla karşılaştınız mı?

Hayır. Hiç mobing veya ayrımcılıkla karşılaşmadım.
Çalışma hayatınızda prensip ve olmazsa olmaz dediğiniz kurallarınız var mı? Bize anlatabilir misiniz?
Kahvemi içmeden işlere elimi sürmem. Görevim olmayan hiçbir işi, bilsem dahi iş çerçevesinde yapmamaya gayret ederim.
Şimdi de çalışmalarınızdan uzaklaşarak bize boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizden ve hobilerinizden bahsedebilir misiniz?
Bu soru için herkesin vereceği ortalama cevaplardan faklı cevaplara sahip değilim. Çalışmadığım zamanlar ya bir şeyler okurum, ya yazarım, müzik dinlerim, film izlerim, oyun oynarım, yer, içer, gezer dolaşırım.
Ailenizin başarınızdaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?
Ailemin hayatımın her anında önemi büyük. Kimin değil ki? Ama sahip olduğum bir başarı olmadığı için, bu durum aile ilişkilerimin dışında kalıyor.
Tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik sorununun sizi en çok zorlayan bariyer olduğunu okudum. Bununla hem mücadele ediyor hem de bu bariyerleri inadına pes etmeden nasıl aşıyorsunuz?
Bu bir savaş değil. Dolayısıyla pes edilecek bir şey yok. Ülkede eğitimden iş hayatına bir engellinin hayatını zorlaştırmak için gereken her türlü koşul sağlanmış durumda. Kişisel olarak iş ve eğitim problemim olmadığı için, beni en çok zorlayan alan erişilebilirlik. Daha olağan şartlarda bir hayat sürebilmek için devletten ve özel kurumlardan bir takım taleplerim oluyor. Bunlar olması gereken ama olmayan şeyler. Sonra da bunun takibini yapıyorum. Kimi zaman müspet sonuçlar alıyorum. Kimi zaman da cevap dahi alamıyorum. Ne kazanırsak kârdır.
Çalışan ve başarılı bir kişi olarak engellilerin istihdamda hak ettiği yeri alması için sizce neler yapılmalı?
Engellilerin, başka bir tür olmadığını, çeşitli uzuvlarını kullanamayan kimselerin iş bilmez beceriksizler olmadığınının kavranması gerekiyor. Elbette kişinin engelinden dolayı yapamayacağı ya da verimli olamayacağı işler de var. Ancak diğer koşullarda kişinin engeli iş dünyasında onun ayırt edici özelliği olarak görülmemeli. İşini zamanında ve doğru yapıyor mu? Mesele bu.
Röportajımızın keyifle sonuna doğru gelirken sizden gelecekle ilgili planlarınızı da öğrenebilir miyiz?
Geleceğe dair plan yapmıyorum.
Engelsizkariyer.com’la ilgili düşünceleriniz neler? Önerileriniz var mı?
Doğrusu, hiç ilan kovalayarak iş bulmadığım için, kariyer kaynaklarına tümüyle uzağım. Kişisel olarak dilerdim ki; böyle bir site olmasın. Herhangi bir ilan portalı engelliler için de yeterli olsun. Ancak engelli istihdamı konusunda büyük problemler yaşanırken, çok önemli bir açığı kapatıyor bu site.
Son olarak Türkiye'nin ilk Engelliler İnsan Kaynaklar ve Kariyer Portalı Engelsizkariyer.com aracılığı ile engelliler ve işverenlere bir mesajınız var mı?
Çok çalışmayın. Gerek yok. Gerektiği kadar çalışın ama. İşin hakkını verin. Yetecek kadar para kazanın. Fazlası için mücadele etmeyin. Kendinize zaman ayırın. O zamanı da boşa harcamayın. Kendinizi mutlu edin.
Röportaj: Mehmet Kızıltaş

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."