A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Arayüz Geliştirici Simto Alev
Yazdır Arkadaşına Gönder    
‘BAŞARI İÇİN GEREKEN TEK ŞEY; ÇOK OKUYARAK ÇALIŞMAK’ 

Resim: Simto Alev gülümsüyor.

Bilgisayarla 14 yaşındayken tanışmışsınız. Bilgisayarın hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?

Bilgisayara karşı özel bir ilgim yoktu. Hala da var denemez. Özellikle internetin yaygınlaşması ve şimdi tamamen hayatımıza yerleşmesiyle, iletişim ağının önemli bir aracı oldu hepimiz için. Arkadaşlarımla görüşmek, müzik dinlemek, etkinlikleri takip etmek, oyun oynamak, araştırma yapmak, alışveriş yapmak, okumak, yazmak, öğrenmek için bilgisayarı kullanıyorum. İşim için de bilgisayar kullanmam gerekiyor. Yani tüm iletişim yollarını hızlı ve etkili kullanmak için kullandığım araçlardan biri bilgisayar.
Bir röportajınızda yer alan, internetle tanıştığınız yıllarda modaya uyup, kendi sitenizi kurarak para kazanma hikayenizden kısaca bahsedebilir misiniz?
Evet, o yıllarda (90’ların sonları) herkesin amatör bir web sitesi ve web sitesi sahiplerine para kazandıran sponsor siteler vardı. Ben de çevrede gördüğüm kişisel sitelere özenip, para kazanma hevesiyle kişisel bir web sitesi açtım.
Kendi sitenizi kurduktan sonra para kazanabildiniz mi? Sitenizin size para dışında da kazandırdıkları oldu mu?
Site üzerinden hayal ettiğim gibi para kazanamadım. Sadece bana hiç ulaşmayan 1-2 dolar.  (gülüşmeler) Ancak bu site ile birlikte deneyim ve çevre kazanmaya başladım. Beraberinde mesleğime de ilk adımları atarak, profesyonel olarak yaptığım işlerle para kazanmaya başladım.
Bilgisayar hayatınızın kendisi olmuş. Simto Bey, yazılımcılığa giden yolculuğunuzu anlatabilir misiniz?
Aslında yazılımcı değilim. Web arayüz geliştiricisiyim. Yazılıma da ilgi duyduğum dönemler oldu ama bana göre olmadığını keşfettim. Yolculuk ilk web sitemi kurmamla başladı. Tamamını elle yazmış olmama rağmen, diğerlerinden farkı olmayan ve içerik olarak hatta biraz da teknik olarak çöp bir siteydi. Ancak bunu yapmanın özgüveni ile, başkalarına para karşılığı işler yaptım. Küçük işler, küçük paralarla deneyim kazandıkça, kendime profesyonel hayatta bir yer edindim.
Öğrenme yolculuğunuzda hep kendinizin yoldaşı ve öğretmeni olmuşsunuz. Birçok şeyi kendi kendinize deneyimleyerek ve hiç pes etmeden öğrenmişsiniz. Eğitim desteği aldınız mı? Bunu biraz açabilir miyiz?
Açabiliriz. temel eğitim için, bir süre özel öğretmenle çalıştım. Haftada ortalama 2 saat, ilkokul seviyesinde ve matematik ağırlıklı dersler aldım. Bir profesyonelliğe oturan eğitimim bundan ibaret.
Kendi işinizin patronu olmak istemişsiniz. Ancak bu girişimler ileriye gidememiş. Neden?
Bu sadece ergen yaşlarımda olan bir hayaldi. Nedeni yok, temeli yok. Tamamen özentilikle kendi ajansımı kurmak istedim. Bir girişimim olmadı. Hayatımı işime değil, kendime adamamın, kariyer denen şeyin hiçbir işime yaramayacağını, sadece ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar çalışmamın benim için yeterli olduğunu anlayınca, işçi olarak kalmaya karar verdim.
Tekerlekli sandalye kullanan biri olarak ilk iş mülakatınızı ve işe giriş sürecinde yaşadıklarınızı anlatabilir misiniz?
Yaklaşık 13 yıldır çalışıyorum. Birçok iş değiştirdim ama hiçbirinde iş mülakatım olmadı. Çoğunlukla online sohbetlerle anlaştık. Son iş görüşmem, ilk defa yüzyüze yaptığım bir görüşmeydi ama o dahi karşılıklı beklenti ve yapacaklarımızı anlatan bir sohbetin ötesinde değildi.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."