A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilerle 360 Derece İletişim kitabı çıktı. Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Cogito Kurucusu Ahmet Tahan
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“ENGELLİLERİN YÖNETİM KADEMESİNE GETİRİLEBİLMESİ İÇİN ÖNCE ENGELLİLERİN iŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI ARTTIRILMALI” 

Özel sektörde %3 engelli çalıştırma zorunluluğu devlet tarafından kaldırılsa sizce firmalar engelli aday alır mı?

Çok üzülerek gerçekçi olayım maalesef almazlar. Bu çok net ortada. Hatta bunu denemek için bir önerim de şu. 6 ay boyunca engelli istihdam zorunluluğu kaldırılsa hiçbir işverenin engelli istihdam etmediğini açıkça görebilirsiniz.
 
Bu durumu kanuni zorunluluktan çıkarmak ve istihdam bütün olarak ele almamız gerekiyor. Çok net söyleyebilirim ki bir çok işveren yani 50 çalışanda %3 engelli çalıştırma zorunluluğu olmasa bu oranı istihdam etmemek gibi bir yönteme giderler.
 
Engellilere iş bulma konusunda tavsiye ve önerileriniz nelerdir?
 
Birincisi Engelsizkariyer.com, STK’lar ve çeşitli üniversitelerin bu konuya duyarlı kariyer merkezlerinin de katılımı ile  ortak projeler geliştirmesi. İkincisi bizim gibi özel istihdam bürolarının kendi aralarında gittikleri sektörde bu konuyu sosyal sorumluluk projeleriyle bilinç uyandırmaya çalışması. Üçüncüsü engellilere yönelik nitelik katacak eğitim kuruluşlarının sayısını arttırmak. Dördüncüsü engellilerin engelli 10 milyon insan diyorsak bunun iş gücüne katılım oranını saptayıp analizlerini yapıp en çok faydalı olacağı alanlara yönelik belki TUİK'in belki bir kuruluşun araştırma yapıp sonra sahanın bu ihtiyaçlarına yönelik engellileri bulup teşvik edilmeli. Mesela engelli istihdamını gerçekleştirecek firmalara mimari ve teknolojik yatırım teşviği gibi destekler verilerek de engelli istihdamı arttırılabilir.
 
Yine engellilere düşen şey niteliklerini arttırıp negatif öğrenme ile beklemeyip ben iş bulamıyacağım ben zaten engelliyim zaten engelli olmayanların da her sene sorunla iş bulamadığı yerde yerine çeşitli eğitim kuruluşlarına hatta bu eğitim kuruluşlarına devlet keşke teşvik verse engellilere yönelik. Mesela eğitim kuruluşları var bilişim sektöründe 5-6 tane engellileri kursa alırsanız ve onları istihdam ederseniz o projeleri sahayla buluşturacak proje haline getirip teşvik haline getirirse engellilerin nitelikleri artmış olur. Tıpkı bu ülkede genç nüfusun niteliklerinin arttırılarak iş gücüne katılması sorunundan çok da bağımsız değil. Ama öncelikli olarak değerlendirilmeli. Bir de maalesef Avrupa Birliği ülkesinin bazı yaptırımlarıyla kanuni zorunlulukları ile hareket ediyoruz. Biz falan kuruluşun bize kanuni yaptırımı değil zaten bu ülkede olması gereken bir bakış açısıyla da o engellileri niteliğini arttırarak iş gücüne dahil etmeliyiz.  Yine Kariyer.net'in başlattığı sizinde bir miktar çok ciddi katkı verdiğiniz onların iş arama içersinde platformlar oluşturmamız lazım. En büyük umudum inşallah bir gün evden oturduğunda yürüyemeyenlerin bile sadece tek uzvunu kullananların bile işgücüne katılımı olabileceği akıllı binalara akıllı evlere geçtikçe teknoloji elimize geçtikçe biraz bu engellilerin evde oturmakla ilgili sorunu bir miktar daha iş gücüne katılımı arttıracak. Yani sadece portal de kalmayacak oraya doğru gidiyoruz.
 
Engellilerin çalışırken işyerinde yöneticileri ve diğer çalışanlarla karşılaştıkları temel sorunlar nelerdir? Bu konuda Engelli personele ve diğer personele önerileriniz nelerdir?
 
Orada ciddi bir gözlemimiz var. Özellikle dünya bankası fonuyla 640 kişi ile grup mülakatları yaptık. 65 kişiyi istihdam ettiğimizde engelliler de önemli şeyler keşfettik. Birincisi altını görüşmenin başından beri çizdiğimiz şey diğer departmanlar engellilere şefkat ve merhamet göstermek eğilimindeler engelliler bundan rahatsızlık duyuyorlar. Engelliler kendilerini farklılığı ile değil farklı olmadan diğer çalışanlar gibi eşit hissetmek istiyorlar. Engellilerde ki enteresan bir gözlem de verilen desteklerin bir lütuf veya bir yardım gibi verilmesi ya da bu şekilde yaklaşılmasından alıngan olabiliyorlar. Oysa abartısız ve her çalışana olduğu gibi yaklaşılmasını istiyorlar. Bu algı geçişi şöyle yansıyor; Özellikle diğer departmanlarda bakıyorsunuz yazışmalarda maillere geri dönülmüyor gibi bir alınganlık var. Halbuki o maillere geri dönülmeyen engelli olmayanlarda var. Bur da böyle alınganlıklarda olabiliyor. İkincisi özellikle işe gidiş gelişlerinde bazı şirketler özel uygulamalar yapıp engellilerin ulaşımını sağlarken merhamet ve şefkat gibi yansıtmaları engellilerin kendilerini öteki gibi hissetmelerini sağlıyor. Buna rağmen iş dünyasında, sosyal yaşamda ve hayatın her noktasında farkındalıkları arttıracak güzel örnekler var. Bunlar sizin Engelsizkariyer.com, Yasadikca.com ve Yaşadıkça TV programı gibi tüm bunlar toplumda bilinç uyandırma amacıyla önemli girişimler. Gerçekten özgüveni çok yüksek olan engellilerin hiç engelli psikolojisine kapılmadan inanılmaz başarılara imza atanlar var. İşverenlerin çok sevdiği teşvik ettiği bu örnekleri çoğaltmak olabilir. Üçüncüsü de bir miktar engellinin kendisinden çok ebeveynlerine de görevler düşüyor. Anne babalarının da bakış açılarını bize anlatıyorlar. Onların bakış açısının da iş yaşamına yansımaları var. Bir çok ebeveynin çocuklarını umutsuzluğa ittiğine biz şahit olduk. Zaten bu kadar nitelikli iş gücünün iş bulamadığı bir yerde sen nasıl iş bulabileceksin bakış açısı diğer bir deyişle önyargılarından kurtulmaları için ebeveynlerinde bilinçlendirilmeleri ve eğitilmeleri gerekiyor.
 
Sizce özel sektörün engelli aday açığı olmasına rağmen engelli çalıştırmayıp ceza ödemesi ya da 50 çalışan yerine 48-49 çalışan sınırında kalarak yeni şirketler açtıklarını görüyoruz. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?
 
Kesinlikle yanlış. Ama sadece bunun için yapmıyorlar doktor bulundurma zorunluluğu için de 48 geldiğinde aynı şeyi yapıyorlar. Bu birazda maalesef maliyet unsuru gibi görülüyor. Bakış açısı engellilere şefkat ve merhamet olduğu bir yerde bu artık daha en son uygulamaya sokulan ya da görülen bir şey gibi. Globalde gördüğümüz şirketlerde ve Türkiye'de özellikle Netaş gibi IBM gibi yerler çocuklarına kreş yaptırıyorlar. IBM veya Microsoft’a birilerinin gidip kreş yapacak kadar duyarlı olan birilerine engelliler içinde servis koyar mısınız engelliler için de şunu yapar mısınız dediğinde düzgün kanala gidildiğinde yapacaklarını düşünüyorum. Özellikle kayıtdışının çok olduğu küçük orta ölçekli kobiler de zaten maliyet odaklı çalıştıkları için %3 engelli çalıştırma zorunluluğu nedeniyle bu 50 kişiye ulaşmadan yerine ikinci şirketi açmayı tercih ediyorlar. Kesinlikle yüzde yüz yanlış ve hiç onaylamıyorum.
 
Şimdi de Engelsizkariyer.com’a gelecek olursak ilk ne zaman duydunuz? Ve düşünceleriniz neler?
2008'de proje yaparken ve sahada araştırma yaparken isminize rastladık. Yaptığımız bir proje için engellilerle ilgili demogratif datalara ulaşmak istiyorduk ve o zaman Engelsizkariyer.com’dan haberdar olmuştum. Çok önemli bir boşluğu dolduran ve sektöre çok önemli kazanımlar sağlayan bir portal.  Ayrıca  TRT’de yaptığınız programınızı biliyordum ve hatta bilişim seminerlerinde konuşmacı olarak ilk kez karşılaşmamıştık.
 
Son olarak Engelsizkariyer.com aracılığı ile herkese vermek istediğiniz mesaj var mı?
 
Birincisi engellilerin sorunu sadece engellilerin sorunu değil bizim de sorunumuz olursa sorun çözülecek. Bu sorun günlük sosyal yaşamda yaşarken de bir sorun, iş gücüne katılırken de bir sorun. İkincisi engelliler şefkat gösterilecek merhamet edilecek bireyler değil. Bizim kendimizi empati yaparak engelliler yerine koyarak düşünmemiz gerekiyor. Engellileri çok iyi dinlemeliyiz. İş hayatında da böyle olmalı özel hayatta da. Üçüncüsü engellilere tavsiyem sizin bir engelli olarak başarılı örneğinizden yola çıkarak negatif öğrenme ile ben yapamam, bizden bir şey olmaz, biz başarılı olamayacağız gibi bakış açısından kurtulmaları gerekmektedir. Tam tersini yaparak ben de yapabilirim özgüvenine sahip olmaları gerekiyor. Maalesef bu ülkemizin geninde olan bir şey  sadece engellilere yönelik değil başarı bizde öksüz evlattır. Başarıya teşvik etmeyiz. Dördüncüsü bütün işverenlere buradan bir mesajım var. Belki bu röportajın benim için en büyük faydası buradan işverenlere bu  mesajın gitmesi olacak. Lütfen engellilere sadece kanuni zorunluluktan almanız gereken insanlar ve sadece işe gelme maaşını ödeyelim yaklaşımlarından kurtulmalıyız. Engellilerin niteliklerine uygun  pozisyonlarda görevlendirerek iş gücüne katılım oranını arttırın. Özellikle STK'lar ve ilgili tüm kurumlara da  sizlerin aracılığı ile engellilerin niteliklerini arttırarak iş gücüne katılımlarını daha da yükseltmeye yönelik sekötünde ihtiyaçları göz önünde tutularak istihdam ve eğitim projeleri geliştirmeleri gerekiyor. Yine İK departmanlarına üst yönetime de mesajım; Artık stratejik kararlarda kadın ve engelli çalıştırmayı kanuni zorunluluktan değil nitelikleri belirlenerek çalıştırılması ve istihdamın arttırması yönünde görevler düşüyor. İK’cılarda birer karar ve destek birimi olmalılar. Sadece kanuni zorunluluğu yerine getirmek yerine biz kendi birimimize engellilerin nasıl istihdam ederiz diye bir iç proje geliştirip bu sayıyı arttırmak için çaba göstermeliler. Devletin işverenler için avantaj sağlayan son dönemlerde gerçekten engellilere yönelik istihdama teşvikte ciddi adımlar attığını söyleyebilirim.  İŞKUR’un fonladığı ya da AB ve Kalkınma Ajanlarının desteklediği projelerin sahanın ihtiyacına yönelik daha titiz ve kalıcı değer oluşturması yönünde düzenlenmesi gerekiyor. Mesela devletin yetkili kurumları profesyonel araştırma yaparak engellilerin en çok istihdam edileceği sektörler gibi rehberlik edecek bir kitapçıkla ihtiyaçların ortaya çıkmasıyla yeni engelli istihdamı hareketi oluşturabilirler. Devletinde doğru stratejiler oluşturarak istihdama daha fazla teşvik ve katkı sağlamalı. Herşeyi devletten beklemeyelim, özel sektöre de engelli istihdamında projeler üreterek sonuca katkıda bulunabilir.
 
 Röportaj: Mehmet Kızıltaş

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."