A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Alt Yazı: Beyaz fon üzerinde yeşil renk kalın Kod Öğreniyorum yazısı yer alıyor. Altında da Engelliler Mesleki Eğitim Kampı yazısı ve başvuru tarihi geliyor. sağda da kod yazılan bilgisayar ekranından bir görselin yer aldığı banner. Başvuru ve detaylar için tıklayın...
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Takı Tasarımcısı Sabrina Fresko
Yazdır Arkadaşına Gönder    
HAYATINDAKİ HERŞEYDEN İLHAM ALAN VE İLHAM ALDIĞI HER ŞEYİ TAKIYA DÖNÜŞTÜREN MOBİUS USTASI 

Resim: Sabrina Fresko atölyede öğrencileri ile çalışıyor.

İnsanların şaşırdığı veya ilginç bulduğu çalışmalarınız var mı ve neler?

Şaşırma duygusu çoğu takılarımda görenlere yaşattığım bir duygu, yeni form, teknikler ve yeni malzemelerle çalışıyorum. Boyutlarla oynuyorum doğal olarak şaşırma duygusu yerleşiyor. Takılarımı düzenli olarak alan, koleksiyonunu yapanlarda da artık diğer takı ve mücevherleri takamıyoruz, küçük geliyor, yetmiyor gibi yorumlar duyuyorum.
Tasarlayıp satmaya kıyamadığınız bir eseriniz var mı?
Kendime ayırdığım takılar mutlaka var ama tasarladığım her şey aynı zamanda bir metadır ve mutlaka satılıktır. Başka türlü profesyonel olunamaz diye düşünüyorum.
Bu arada aklıma gelmişken sormak istiyorum. Dünyada sizden başka tasarımlarınızda sizin kullandığınız aynı tekniği uygulayanlar var mı?
Bazı teknikler kendi geliştirdiğim, deneyerek mükemmelleştirdiğim teknikler, ama dünya öylesine bir bilgi dünyası ki her an başka biri de bunu geliştirebilir.
Eğitimci yönünüzden bahsebilir misiniz? Ve öğrencilerinize neler anlatıyorsunuz?
Bu çok sıra dışı bir şey yaptığım. Bir defa metal tekniklerini öğretiyorum bu zihniyete birazcık bir tasarım nasıl ortaya çıkar. Bunun için her iki senede bir konu koyuyorum ders verdiğim insanlarla bu konuyu çalışıyorum. Ve her konu bambaşka teknikler bambaşka formlar bambaşka bir düşünce tarzı getiriyor. Şimdiye kadar yaptığımız konulardan bahsetmek gerekirse oyun konusunu yaptık, iki sene onu çalıştık ve herkes çocukluğuna biraz döndü ne oyunlar oynuyorlardı bunları nasıl sembollere çevirip takılar haline getirebiliriz o çok paylaşımı yüksek bir konuydu ve çok keyifle çalıştık birlikte. Ondan sonra izlenim konusunu yaptık bütün sanat tarihindeki tablolardan izlenim alıp takılar yapacağız dedik. 3 sene sürdü onun çalışması. Tabloları elimine ettik ve 3 tabloda karar kıldık. Biri Picasso'nun Avignonlu Kızlar tablosuydu, biri Mates'in Cennet Bahçesi'ydi biri de Seurat'ın Büyük Jat'ta Piknik tablosu. Heykel takıları heykel mobillere takarak o tabloların önünde sergiledik. İzlenim sergisi çalışması sırasında çalıştığımız 10 kişi bakmayı ve bakınca görmeyi onu görüp oradan bir form çıkarmayı öğrendiler.
Bu yıl konumuz, maskeler, filler ve çöl dokuları.., Maskenin gizlediği şeyler sanat tarihi ve tarih boyunca maske çok fazla ritüellerde kullanılmış; Afrika maskeleri, maske heykeller, portreler, şu anda onları çalışıyorum.
Ayrıca Edebiyat, Felsefe, Sanat Tarihi, Klasik Müzik, Caz Müziği gibi seminerler gerçekleştiriyoruz, bu seminerlerin iç dünyamı aydınlattığını onların etkisinin ve özellikle form anlayışıma etkisinin önemli olduğunu düşünüyorum..
İş hayatınızda hep kendi işinizde mi çalıştınız? İş deneyimlerinizden ve yaşadıklarınızı anlatabilir misiniz?
İş hayatıma mimariden mezun olur olmaz Birleşmiş Mimarlar’da Tuncay Çavdar ile çalışarak başladım. Hiç zorlanmadım, hiç bir zaman engelimle ilgili bir olumsuzluk yaşamadım. bunu da İsviçre'de yaşadığım tecrübelere bağlıyorum. Engelimden dolayı projelerimi yapamam demedim.O hepimiz için müthiş bir hocaydı. Daha sonra kendi projelerimi çizdim, uzun bir süre iç mimari üzerine çalıştım, aslında mimarinin iç ve dış diye ayrılmadığını hepsinin bir bütün olduğunu düşünüyorum. Gerçekleştirdiğim takı ve heykellerde de mimari etkileri kolayca görebilirsiniz.
Çalışma koşullarınız nasıl? Ofiste bir iş günü nasıl başlıyor ve nasıl sona eriyor?
Gün boyunca seminer varsa seminerlere mutlaka katılıyorum. Diğer zamanlarda kendi derslerimi veriyorum, o heykeller ve takıların burada birebir hepsinin üretimini de yapıyoruz.
Simya Galeride geçirdiğim zaman doğal uzantım gibi, bunu ayrı bir çalışma ortamı ya da zamanı olarak değil hayatımın ta kendisi gibi görüyorum.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."