A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Alt Yazı: Beyaz fon üzerinde yeşil renk kalın Kod Öğreniyorum yazısı yer alıyor. Altında da Engelliler Mesleki Eğitim Kampı yazısı ve başvuru tarihi geliyor. sağda da kod yazılan bilgisayar ekranından bir görselin yer aldığı banner. Başvuru ve detaylar için tıklayın...
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

İşadamı Tunç Tonger
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“GİRİŞİMCİLİK SOSYAL HAYATA KATILMAMDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP” 
Çalışma hayatınızda prensip ve olmazsa olmaz dediğiniz kurallarınız var mı? Bize anlatabilir misiniz?
 
Evet, çalışma hayatımda tamamen ahlaki kurallara uygun bir çalışma hayatı bizim prensibimiz. Bunun içinde bir sürü şey var tabii. Ama kısaca özetle böyle. Bir kere asla yılmayacaklar minicik bir ışık gördüklerinde bile bu umudu yeşertecekler büyütecekler her zaman bir çıkış var.
 
Yaşamına aynı anda çok şeyi sığdıran aynı zamanda çok önemli projelerin hayata geçmesinde öncülük eden ilham veren bir isimsiniz. Ancak bu projelerde adınız anılmaz. Engelsiz ODTÜ gibi. Sizin hazırladığınız ve hayat bulan projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Ben hayatta yaptığım hiç bir şeyi bir nam olsun, bir statü kazanayım, bir mevkiye ulaşayım isteğiyle yapmıyorum. Çünkü bunların zaten gelip geçici olduğunu çok iyi biliyorum. Çok yüksek mevkilerde görev yapıp emekli olduğumda hiç bir değeri kalmayan bir çok insan gördüm. Önemli olan iş yapmaktır, önemli olan insanların ampullerini yakabilmektir. Önemli olan olmayanı var etmektir benim için. Ve bu tamamen kişisel ruhsal tatmini sağlayan şey budur. Ben kendi ruhumu tatmin ettikten sonra gerisi hikayedir. Onun için bir çok projede çok fazla ismim geçmez. Şirketimin Oasis'in esasında ürettiği ürünlerde direk omurilik felçlilerine yönelik bir üründür. Ben de bir omurilik felçlisiyim ama bir çok kişi Oasis'in sahibinin omurilik felçlisi olduğunu bile bilmez. Çünkü gerek yok buna yani benim bulunduğum durumu veya bu engelimi bir şekilde ticaret hayatında kullanmak ya da bir takım projelere çok fazla Tunç Tonger'i öne çıkarmanın çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Zaten doğal 0 bu oluyorsa oluyordur olmuyorsa da olmuyordur. Engelsiz ODTU projesi başlayan bir proje oldu sonra birazcık söndü daha sonra bir arkadaşla canlandı. Şu anda bu proje engelsiz üniversiteye dönüştü. Ama bunun ilk alevi seninde bildiğin gibi 2001 gibi bir Rotary kulübüyle ODTU de yaptığımız bir takım düzenlemelerle başladı. Tabii bu çok mutluluk verici bu projenin şimdi engelsiz üniversiteye ulaşması çok memnuniyet verici. Daha sonra Ankara İl Emniyer Müdürlüğü Türkiye Genç İş Adamları Derneği ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'yle Ankara Emniyeti’nde seri konferanslar ama bunları bir bilgi yarışmasıyla 160 küsür okuldan lise son öğrencileri geldi. Önceden bir sinevizyon video gösterimi yaptık 10 DK. Burada uyuşturucu ve terörle ilgili bilinçlendirme yapıldı. Aynı zamanda komiser ve başkomiser arkadaşlar tüm liseleri dolaşarak Ankara'da yine terör ve uyuşturucu ile ilgili konferanslar verdiler. 4 yıl sürdü bu proje ve daha sonra bir çok il emniyet müdürlüğünce başka illerde de uygulandı. Fakat geçenlerde karşılaştığım eski il emniyet müdürü bu projeyi uygulamış ama nereden çıktığını bile bilmiyor. Bu fikir benim ve yine Erdoğan Erday isimli bir o zamanlar sadece yardımcı komiserdi. İkimizin bir sohbetinde ortaya çıkan bir projeydi ve oradan bir başlangıç buldu. Geçtiğimiz yıllarda yine polis okullarında yaklaşık 30 polis okulunda birinci sınıf emniyet müdürü Naci Uğur ile birlikte Engelli mi? Engellenen mi? adlı seri konferanslar yaptık tüm polis okullarını dolaştık tamamen fahri olarak hiç bir destek hiç bir parasal destek almadan kendimiz bunlarla zaten insan yeterince mutlu oluyor. Daha fazlasına da pek gerek yok.
 
Bu arada engelli olmadan önce hangi sporları yapıyordunuz ve şuanda sporla aranız nasıl?
Şu anda sporla aram çok kötü ama kaza geçirmeden önce basketbol, voleybol, kayak, su altı sporları gibi bir çok sporla uğraştım. Ama kazadan sonra fazla bir spor yapmıyorum.
 
Denize aşık ve hayaliniz olan Well-abled projeniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyim?
Tabii ben 2 yaşından 16 yaşına kadar Ankara'lı olmama rağmen yazlık 3 aylık tatillerimi hep İstanbul Küçükyalı'da geçirdim. Anneannemin bir yazlığı vardı denize sıfır Küçükyalı'da. Dolayısıyla denizle iç içe büyüdüm. Onun için çok fazla bir deniz sevgim var. Kazadan sonrada yine bir çok kereler tekneyle tatil yapma arzumu gidermek için girişimlerde bulundum. Ama çok büyük zorluklar yaşanıyor teknede. Tekneye inip binmekten başlıyoruz, teknede konaklamak, denize girmek hepsi büyük problem hep karga tulumba usulü oluyor o da çok hem onur kırıcı hem rahatsızlık verici hem görüntü olarak insanı huzursuz ediyor. Onun için böyle bir hayalim vardı kendi teknemi bir gün yapacağım diye. İşte iş hayatım beni bugün bu projeyi gerçekleştirmeye nasip etti.
 
Neden Well-abled ismi?
Well-abled'ı biz Dis-abled'dan türettik. Bu aynen engelli, engelsiz veya engelli, engellenen gibi bu engelsiz veya engellenen kelimelerini de Türkiye'de literatüre katan ben oldum. Engelsiz ODTÜ Projesi ilk engelsiz'in kullanıldığı yerdir. Yine engelli yerine engellenen kelimesini de Ali Kırca'nın Siyaset Meydanı programında kullanmıştım. Böyle de bir katkımız var Türkçemize. Negatif olan Dis-abled; abled vakıf olmak, yapabilmek Dis-abled yapamamak gibi Türkçe'ye çevirirsek Well-abled da güzel yapmak, yapabilmek gibi oluyor. Biz Dis-abled'ı Well-abled'a çevirdik çünkü bu tekne tamamen bir engellinin herşeyi yapabilmesine yönelik tasarlandı. 

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."