A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

İşadamı Tunç Tonger
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“GİRİŞİMCİLİK SOSYAL HAYATA KATILMAMDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP” 
Engeliniz şuan ki işinizi yapmanıza bir engel oluşturuyor mu?
Hayır artık oluşturmuyor. Ben 24 yıldır tekerlekli sandalyede hayatımı sürdürüyorum ve hemen hemen tüm çözümlerimi tekerlekli sandalyede yapabileceğim tekerlekli sandalyede erişebileceğim her şeyi yapabiliyorum.
 
Çalışma koşullarınız nasıl? İşyerinde bir iş günü sizin için nasıl başlıyor ve nasıl bitiyor?
Artık eskisi kadar yoğun çalışmıyorum. Daha önce sabah iş yerine gidiyordum akşama kadar duruyordum. Şimdi daha geç gidiyorum çünkü daha profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Onun için kendime daha fazla vakit ayırıyorum yaklaşık yarım gün çalışıyorum. Gün bazen mesaiyle bitiyor, bazen iş yemeğiyle bitiyor, bazen arkadaşlarla dostlarla bir yemekte bitiyor, bazen de yorgun argın evde TV seyrederek bitiyor.
 
Firmanızda kaç kişi çalışıyor ve ekibinizde sizden başka çalışan engelli var mı?
Firmamda 110 kişi var şu anda istihdam ediyor. Fakat bizim Türkiye çapında 300 bayimiz var. Bazıları sadece bizim ürünlerimizi satıyor ve her bayide bizim ürünü çalışan en az bir kişi var. Yani bizim esasında firmada çalıştırdığımız 110 kişinin yanında hemen hemen bir bu işten ekmek yiyen 1000'e yakın kişi var. Ve bunların aileleri ile birlikte biz yaklaşık 4000 kişiye ekmek veriyor gibi hissediyorum ben. Bunun yanında da yaklaşık 10.000 kişi Türkiye ve dünya çapında 10.000 tekerlekli sandalyede veya spina bifida hastası bizim ürünü kullanıyor. Geniş bir aileyiz yani. Bizim fabrikamız şehirden yaklaşık bir saat uzaklıkta ve Kazan ilçesinde. Dolayısıyla bizim hemen hemen tüm işçilerimiz Kazan'dan. Engelli olan işçilerimizin de Kazan'dan olmasına gayret gösteriyoruz. Ancak şu anda iki engelli çalışanımız var benimle beraber 3 kişi. Ama engelli çalışan bulmakta çok zorlanıyoruz. Bunun sebebini de şöyle görüyorum. Bu engellilere verilen maaş engellileri çalışma hayatına girmekten alı koyuyor gibi bir hissim var. Çünkü ayda 300-400 TL para alıyor sanırım sakatlık maaşı. Bir düz işçi asgari ücretli çalışacak bir işçi sanıyorum 600 TL civarında bir maaş alıyor. Engelli ben 400 TLyi zaten hiç bir şey yapmadan alıyorum hani bir yere gidip çalışmaya başlasam alacağım para 600 TL diyor bu hesapla çünkü çalışmaya başladığı zaman maaşı kesiliyor. Böyle yanlış bir uygulama var. Bu uygulamanın düzeltilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Eğer böyle bir destek varsa çalışmak isteyen iş hayatında bulunmak isteyen engellinin bu hakkının elinden alınmaması lazım. Çalışıyorsa bir şey üretiyordur, örnek oluyordur bu olumlu bir şeydir. En azından bu maaşın yarısı verilir ya da belli bir oranı verilir. O zaman engellinin çalışması da teşvik edilmiş olur. Şu anda bence bu uygulama biraz engellilere bilhassa eğitim alamamış yani bir meslek sahibi olmayan asgari ücret veya asgari ücretin biraz üstünde çalışabilecek engellilerin çalışma hayatında bulunmasının önünde bir duvar.
 
Engelli çalışanlarınızı hangi pozisyonlarda çalıştırıyorsunuz? ve nasıl bir çalışma koşullarına sahipler?
Engelli çalışanların diğer çalışanlarla benim açımdan bir farkı yok. Yapabildikleri her türlü işte çalışabilirler. Engelli oldukları için onlara pozitif ayrımcılık dışında bir ayrıcalık tanımıyoruz. Üretimde çalışıyorlar, idari kısımda bir yönetici asistanımız vardı daha önce o evlendi çocuğuna bakmak için ayrıldı şu anda çalışanların hepsi üretimde çalışıyor.
 
Sıkıldığınızda ya da motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz?
İnsanlarla birlikte olurum, arkadaşlarımla, dostlarımla, yalnız bir şeyler yapmayı hiç sevmem. Hayatımda hiç yalnız sinemaya gitmedim mesela. Onun için mümkün olduğunca insanlarla diyalog kurmayı severim.
 
Çalışma hayatınızda hiç mobing, ayrımcılık ve önyargılarla karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız kısaca özetleyerek bu süreçlerle nasıl başa çıktınız?
Mobing’le iş hayatında çok somut bir şekilde karşılaşmadım çünkü bu tip bir şeyi her zaman engelledim, buna izin vermedim. Fakat tabii günlük hayatta çok fazla ayrımcılıkla karşılaşıyorsunuz. Mesela bir gece kulübüne giderken bir kere bir adam senin ne işin var burada diyebiliyor bana. Yada pasaport almaya gittiğimde gişedeki memur arkamdaki yardımcımla diyalog kurabiliyor. Veya bir doktora gittiğimde rahatsızlığımla ilgili yine doktor bana neyim olduğunu sormak bana neyim olduğunu sormak yerine yanımdaki yardımcıma neyi var diye sorabiliyor. Bir yok farz edilmek, birey olarak kabul edilmemek, bunlar maalesef bizim toplumumuzun engelli tarafları. Bu süreçlerle başa çıkarken bir kere alışıyorsunuz. Engelliliğin ilk yıllarında bu sizi sıkıntıya sokabiliyor ya da moralinizi bozabiliyor ama ondan sonra hiç umursamıyorsunuz ve tabii ki bu engelli olmanın insana öğrettikleri de var. Bir kere hiç kimsenin hiç bir olayın sizin canınızı sıkmasına izin vermiyorsunuz. Bir doktor mesela bana değil de yanımdaki yardımcıma nesi var diye sorduğunda ben kendisine gayet medeni bir şekilde bana sorabilirsiniz size cevap verebilirim gibi uyarıyorum. Onlar tabi bir ölçüde anlıyor fakat herkesi eğitmek de tabii çok zor bir şey.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."