A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Alt Yazı: Beyaz fon üzerinde yeşil renk kalın Kod Öğreniyorum yazısı yer alıyor. Altında da Engelliler Mesleki Eğitim Kampı yazısı ve başvuru tarihi geliyor. sağda da kod yazılan bilgisayar ekranından bir görselin yer aldığı banner. Başvuru ve detaylar için tıklayın...
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

İşadamı Tunç Tonger
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“GİRİŞİMCİLİK SOSYAL HAYATA KATILMAMDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP” 
Resim: Tunç'un arkadaşları ile birlikte yanyana çekilmiş, köpeği ile bilrikte ve kaza öncesi dalgıç kıyafetlerinden oluşan üç resmi.
 
Eğitiminizi kaldığınız yerden nasıl tamamladınız?
Evet, 3. sınıfta iken kaza geçirmiştim ve daha sonra okulu bitirmeye karar verdim. Evde çoğunlukla proje dersleri alarak bir çok ders içinde sağolsun hocalarım eve kadar gelerek bazen beni sınava tabii tutarak okulu bitirdim. Akademik kariyer yapmak için okulda kalmayı hiç düşünmedim. Daha doğrusu bölüm başkanımız okulda kalmamı önerdi fakat benim hayalim hiç bir zaman bir akademisyen olmak değildi. Onun için kabul etmedim. Ondan sonra Aselsan'a girmemi önerdi onu da istemedim. Roketsan, Havelsan falan derken bizim bölümden mezun olanların çalışma ve iş hayatına başlama hayalleri hep bu firmalardı. Ama benim hayalim kendi işimi kurmaktı. Onun için evin salonunda bir bilgisayar, bir faks ve bir de yazıcıyla ilk şirketimi kurdum.
 
Çocukken olmak istediğiniz veya hayalini kurduğunuz bir meslek var mıydı?
Daha çocukken ben hep bir tüccar olmak istermişim. Onu da küçüklük arkadaşımdan duydum yıllar sonra. Arkadaşımla karşılaştığımızda bana, “Ne güzel Tunç hayallerini gerçekleştirdin” dedi. Ben de nasıl yani deyince; “Sen hep küçükken tüccar olacağım tüccar olacağım” derdin. İşte o zamanlar tüccardı ya da fabrikatördü şimdi işadamı veya meslek erbabı diyoruz. Sonunda sanayici oldum.
 
Engelli olduktan sonra girişimciliğiniz aynı zamanda sosyal hayata katılmanızında başlangıcı mı oldu?
Girişimcilik sosyal hayata katılmamda çok önemli bir yere sahip. Çünkü iş hayatına katıldığınızda bu size büyük bir motivasyon sağlıyor ve bir takım zorunluluklar getiriyor. Müşteri ziyaretleri gibi yada fuarlara gitmek gibi. Koşullarınız ne kadar zor olursa olsun bu tip bir gayretinizde muhakkak etrafınızdaki insanlar size çok yardımcı oluyorlar. Ama dışarı çıkmak istemeyen, motivasyonu bozulmuş bir engellinin etrafında bir müddet sonra dostları da kalmıyor açıkçası. Siz ne kadar güçlüyseniz, siz ne kadar hayatın içinde varsanız, çevrenizdeki insanlarda aynen o oranda sizin yanınızdalar. Bu yüzden iş bir insanın sosyalleşmesinde çok önemli olduğunu düşünüyorum.
 
Engelli bir birey olarak iş arayışınız oldu mu?
Bu güne kadar hiç iş aramadım. Ancak serbest meslekte bir çok işe girdim çıktım.
 
Kendi işinizi kurma fikri nasıl oluştu? Sizi tanıyan biri olarak sektör değişikliğinizi ve son olarak medikal sektöründe öncülük ettiğiniz yeni işiniz için neler söyleyebilirsiniz?
İş hayatına başladıktan sonra tabii ilk iş hayatına başlayışım bulunduğum koşulları iyi analiz ederek ve temsilcilik alarak oldu. Belli bir ekonomik güce ulaştıktan sonra bir takım ufak üretimlere başladım asma tavan gibi daha sonra biraz daha işler büyüyünce pvc kaplı sac işine girdim. Bu da buzdolaplarının kapaklarında kullanılan bir ürün. Bu arada tabii bir çok yan işleri mesela zemin beton işi yaptık ve en son olarak da medikal işe girdik. Medikal işine başlamamız benim bir rahatsızlığım sonucu oldu. Hidronefroz geçirdim 1996 yılında ve Almanya'ya tedaviye gittiğimde bana bir idrar sondası önerdiler. bu sondanın yüzeyi suyla kayganlaşıyordu. Bu ürünü ithal etmeye başladık daha sonra benim durumumdaki arkadaşlar veya doktorumun talebi üzerine elimdeki sondalar tükendi kısa zamandı. Baktık ki bu bir iş haline gelebilecek temsilciliğini aldık. Oasis Medikal adında bir firma kurarak bu ürünün ithalat ve dağıtımına başladık. Daha sonra rekabet piyasasında oluşan olumsuz koşullar bizi kendi ürünümüzü geliştirmeye yöneltti. 6 yıl önce AR-GE çalışmalarına başladık ve bir yıl içinde de bu çalışmaları tamamlayıp kendi ürünümüzü üretmeye başladık Hi-Slip markasıyla. Şu anda hidrofilik idrar sondasında Türkiye'de %65-70 oranında pazar sahibiyiz ve Amerika ve Avrupa'da 15 ülkeye ihracat yapıyoruz.
 
Başarılı bir girişimci olarak yeni işinizin vizyonundan bahsedebilir misiniz?
Bu işimiz bizim çok enteresan bir konu. Çok göz önünde olmayan ama çok tüketimi olan bir ürün. Çünkü hemen hemen tüm omurilik felçlileri, spina bifida hastaları, bir çok MS hastası ve gözle görülür bir hastalığı olmayan ama mesanesinde rahatsızlık olan nörojenik mesane hastaları bu ürünü kullanıyor. Bizim hedefimiz dünyada dev marka var iki tane biz 3. olmayı arzuluyoruz ilk etapta. Tabii bunlardan ilk iki sırayı alabilmekte biraz uzun vadeli olsa da aklımızdan geçen bir konu. Çünkü bizim ürettiğimiz sonda bağımsız test laboratuarlarından aldığımız sonuçlara göre kurma süresi olarak ve kayganlık olarak tüm rakiplerimizden en az %20-30 daha iyi. Yani biz dünyanın en iyi hidrofilik idrar sondasını üretiyoruz şu anda. Hedefimiz dediğim gibi bir dünya markası olabilmek.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."