A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Tasarımcı Ayça Akın
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“BAŞARI İÇİN HER GÜN KÜÇÜK VEYA BÜYÜK BİR ŞEYLER ÖĞRENMEK GEREKİR” 
Kitabınızda bahsettiğiniz gibi dibe vurmuş bir hayatı nasıl harikalar diyarına çevirdiniz?
Hayata bakışımı değiştirerek, zihinsel kalıplarımı yıkarak, bilinçaltımı doğru kullanmayı öğrenerek, vazgeçmeyerek. Bu söyleyeceğim şey birçok kişiye polyanacılık olarak gelse de hayatın olumlu taraflarını görmek zorundasınız. Olumsuz şeyler aramaya kalkarsak size çok değil 1 sn. içerisinde binlerce olumsuz şey sayabilirim. Bardağın dolu tarafından bak dediklerinde en başta tepkiyi ben verirdim.”Tabi tuzun kuru demesi kolay” diyerek ama doğru olan mantık bu.
Bu arada sporla aranız nasıl?
Hiç yok. Aslında rahatsızlığımın en iyi dostu spor. Çocuk yaşta özel eğitmenler eşliğinde yüzme, kondisyon, su jimnastiği yaptım ama bu çok uzun sürmedi. Rahatsızlığımın en alevli dönemleriydi ve çok fazla ağrılarım oluyordu o zamanlar. Birde üstüne “tutulma” olan eklemleri hareket ettirmeye çalıştıkça artan ağrılar da yüklenince ben dayanamadım ve bıraktım. Yaptığım hiçbir şey den pişmanlık duymam, pişman olacağım şeyi de yapmam ama hayatımda ki tek pişmanlığım sporu bırakmamdır. Hayatım boyunca hayalini kurupta tek gerçekleştiremediğim şey binicilik sporuydu. Binicilik gerek spor olarak gerekse kıyafetleri olarak bana her zaman çok asil gelmiştir. Rahatsızlığım buna izin vermedi.
Kitabınızda sizi tanıyan yakın dostlarınızın yorumları, Anne ve Babanızın sizinle birlikte yaşadıklarını anlatan bölümler var. Aileniz ve çevrenizin başarınızdaki yeri nedir?
Ailemin payı büyük. İlkokul yıllarımdan tutun da bugün ki iş hayatıma kadar. Toplu taşımaları kullanamadığım için okuluma ailem getirip götürdü hep. Bugün bile işyerime sabah ailem bırakıyor ve akşam ailem alıyor.
Başarılı ve örnek biri olarak engellilerin istihdamda hak ettiği yeri alması için sizce neler yapılmalı?
“Engel” yada “engelli” kavramı bir düşünce algılama şekli problemi. Her şeyden önce bakış açısının değişmesi ve kalıplaşmış düşüncelerin dışına çıkılması, önyargıların yıkılması gerekir. İmkan verilmeden biri insanı sırf engelli diye saha dışında bırakmak çok yanlış bir tutum. Ne cevherler bu kalıplaşmış düşünceler-önyargılar ve algı sorunundan dolayı yitip gidiyor. Tabi fiziksel şartlar da önemli bir unsur. Ama bakış açısı değiştiğinde bu sorunlarda paralel olarak çözümlenecektir düşüncesindeyim.
Röportajımızın keyifle sonuna doğru gelirken sizden gelecekle ilgili planlarınızı da öğrenebilir miyiz?
Birinci kitabımı yayınladım. Sıra 2.3.4. ve 5.’lerde...
Engelsiz Kariyer’le ilgili düşünceleriniz neler?
Bence oldukça başarılı. Türkiye’de böyle bir siteye ihtiyaç vardı. Her geçen gün daha çok talep görüp, büyüyeceğinden, istihdam sağlayacağından eminim.
Son olarak Türkiye'nin ilk Engelliler İnsan Kaynaklar ve Kariyer Portalı Engelsizkariyer.com aracılığı ile engelliler ve işverenlere bir mesajınız var mı?
Engelli dostlarımıza şunu söylemek isterim, asıl engel zihinsel düşüncesi olandır bana göre. Bedensel olan herşeyin bir çözümü var. Tamamiyle olay kendilerinde bitiyor. İstemek ve vazgeçmemek. Denemeden pes etmemek gerek.
İşverenlere ise mesajım şu; Biraz önyargıları kenara bıraksınlar. Kalıpların dışına çıksınlar ki aslında bu herkes için geçerli. Engelli dostlarımız emin olsunlar ki birçok sağlıklı diye adlandırdığımız insanlardan çok daha yürekli. Sadece onların cesaretlendirilmeye ve kendilerini ispatlayabilecekleri imkanların verilmesine ihtiyaçları var.
Röportaj: Mehmet Kızıltaş

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."