A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Tasarımcı Ayça Akın
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“BAŞARI İÇİN HER GÜN KÜÇÜK VEYA BÜYÜK BİR ŞEYLER ÖĞRENMEK GEREKİR” 
Çalışma koşullarınız nasıl? İşyerinde bir iş günü nasıl başlıyor ve nasıl bitiyor?
2005 yılında üniversite’den mezun oldum ve bugün 2012 yılındayız. Yalnızca iki şirkette çalıştım. İlk şirketimde 6 yıl çalıştıktan sonra 2012 Ocak ayında şuan çalıştığım Markom Leo Burnett Reklam Ajansı’na geçtim. İlk iş adımlarımı attığım da öğrendiğim tekniklerle bilinçaltımı ideallerim doğrultusunda kullanmaya özen gösterdim. Evime yakın bir işyeri olmalıydı, merdiven sorunu olmamalıydı ve işverenim bazı şeyleri benim penceremden görebilmeliydi. İlk işim evime yalnızca 20 dk. uzaklıkta sadece 5 basamaklı bir şirketti. Asansörden iniyor 10 adım dahi atmadan odama geçiyordum. İşverenimle hiçbir zaman çalışan – patron ilişkisi içinde olmadık. Şuan çalıştığım ajansın da, fiziksel konumu aynı. Merdiven sorunum yok çünkü plaza girişinde sadece 5 basamak var. Aynı şekilde asansörden indiğimde birkaç adımda yerime geçiyorum. İş arkadaşlarımın hepsi “engel” kavramı ve “engellilik” konusunda fazlasıyla bilinçli. Ajansımız iki katlı ve kreatif ekip normalde üst katta. Gerek firma olarak gerekse çalışanları olarak “engel ve engellilik kavramı” konusunda o kadar güzel bir bilinç oturmuş ki ben talep etmeden alt katta benim zorluk çekmemem adına bir yer ayarlandı.”Öteki” sınıfına asla girmiyor ve böyle bir ayrımı da hissetmiyorsunuz. Başta Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği olmak üzere birçok sosyal sorumluluk projesinde öncü olan bir ajans Markom Leo Burnett empati yeteneği gelişmiş. Hayata bakışınızı ve düşünce sisteminizi değiştirdiğiniz de doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanlarla oluyorsunuz. Erken uyanıyorum 6:00 da güne “merhaba” diyorum ve 7:30 da işbaşı yapıyorum. Bu tamamiyle kişisel bir tercih çünkü erken başlamak daha kolay adaptasyon sağlıyor tabi uyku sorununuz yoksa.
Sıkıldığınızda ya da motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz?
Hemen hareketli bir şarkı açıyorum. Depresif bir yaşam tarzını sevmediğim için müzik – ritm beni oldukça motive ediyor ve canlandırıyor. En büyük destekçilerimden biri kardeşimdir. Asla aramız da abla-kardeş resmiyeti olmadı. İkimiz de hayatı ti’ ye almayı seviyoruz. Gülmek için mantıklı şeyler aramıyoruz. Her sohbetimiz bol kahkalı geçiyor ve bu oldukça motive edici oluyor. Bir iki kafa dengi dostunuz varsa onlarla yapılan kahve sohbetleri – haftasonu planları da oldukça motivasyonu arttırıyor.
Aslında motivasyonu arttırmanın tek bir yolu var bana göre; sıkıldığınız da 5 dakika kendinize ayırıp “şuan ne yapmak istiyorum” sorusunu sormak ve içinizden ne geliyorsa o an onu yapmak.
Çalışma hayatınızda hiç mobing, ayrımcılık ve önyargılarla karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız kısaca özetleyerek bu süreçlerle nasıl başa çıktınız?
Önyargılarla tabii ki karşılaştım. Nasıl başa çıktığım sorusuna gelince duymamazlıktan geldim. Her ne kadar “öteki”leştirilsem de ben kendimi “sonra ki” diye adlandırdığım hayatımda “öteki” olarak görmedim. Görseydim eğer önyargı sahibi insanlara onay vermiş olacaktım. Bu da onlara değil sadece benim hayatıma sorun yaratırdı.
Çalışma hayatınızda prensip ve olmazsa olmaz dediğiniz kurallarınız var mı? Bize anlatabilir misiniz?
Kurallarım yok. Ne sosyal hayatımı ne de iş hayatımı kurallar çerçevesin de yaşamayı sevmiyorum. Kural koyarsanız gelişemezsiniz, ilerleyemezsiniz. Bu sizi sınırlar. Prensip kavramı ise ayrıdır. İş bekletmeyi ve sorumsuzluğu sevmem.
Yaşamına aynı anda çok şeyi sığdıran çok sosyal birisiniz. “Hadi Cesaret” adlı sizi ve yaşam dinamizminizi anlatan bir kitabınız bu yıl piyasaya çıktı. Kitabınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
Tabi ki. Kitabı yazmam da ki neden; az önce de belirttiğim gibi kişisel gelişim ve spiritüel konulara çok inançsızca başladım. Bu tür öğretiler size mutluluğun formülünü verirler ama somut örnekler sunmazlar. Ben hep ispat aradım ama bulamadım. Öyle bir ispat olmalıydı ki bu, bir tarafta yaşanmışlıklar ve kaybedilenler diğer tarafta mutluluklar ve kazanmışlıklar. Benim yaşanmışlıklarımdan, verdiğim mücadelelerden, kaybettiklerimden, başarılarımdan, kazandıklarımdan daha somut bir ispat olamazdı. Hayata eşit şartlarda gelmiyoruz ama bir hayat değiştirebilir. Birkaç sıfır yenik başlamış olsanız bile. Bir kişi yaptıysa herkes yapabilir, ben yaptıysam başkaları neden yapamasın? Yeniden başlamak isteyenler için, engelli dostlarımıza feyz olması için ve de sağlıklı diye adlandırılan fakat buna rağmen kolay pes edenlere ışık olması amacıyla “HADİ CESARET” adlı kitabımı yazdım. Tüm yaşanmışlıklarımı ve nasıl başardığımı tüm yalınlığıyla paylaştım.
Unutmadan kitabınızda yer alan bir başlık var “farkımla fark yaratmak”. Fark yaratabildiniz mi?
Bunun ukalalık olarak algılanmasını asla istemem ama evet, ben yarattığımı düşünüyorum. Birçok engelli dostlarımıza göre daha aktif bir hayatım var. Kariyer hedeflerimin büyük bir kısmına ulaştım. Büyük bir kısmına diyorum çünkü hedefler bitmez, bitmemeli. Ne kadar bedensel engelli sıfatına girsem de imkanlarım dahilin de asla kendimi sınırlamıyorum. Denemeyi seviyorum.”Kendime “Hadi Cesaret” diyebiliyorum. Sırtımda adımın baş harfini taşıyan kocaman bir melek dövmem var. Kaç tane dövmesi olan engelli gördünüz? :) Yanlış algılanmasın bu tabii ki farklılık değildir ama engelli sıfatında olup ta bu derece özgüven ve tarz yaratabilmek farklılıktır.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."