A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Tasarımcı Ayça Akın
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“BAŞARI İÇİN HER GÜN KÜÇÜK VEYA BÜYÜK BİR ŞEYLER ÖĞRENMEK GEREKİR” 
JRA nedir? Ve yaşam kalitenizde neleri olumsuz etkiledi?
Açılımı Juvenil Romatoid Artrit, iltihaplı eklem romatizması. Birçoğumuz romatizma deyince soğuk havalarda eklemlerin ağrıması olarak basitçe algılayıp “bende de romatizma var” diyerek çok hafife alıyor. Halbuki JRA bir rahatsızlıktır ve doğru tedavi uygulanmadığı takdirde diğer organlarınıza da ciddi zararlar verebilir. Kesin tedavisi olmayan bir durum bu. Tedavi de ki amaç eklem hasarlarını önlemek, kişinin fonksiyonlarını olabildiğince yerine getirebilmesini sağlamak, atak dediğimiz dönemleri minimuma indirmek ki doğru tedavi ile bu ataklar ortadan kaldırılabiliyor. Atak dediğimiz dönem ise rahatsızlığın aktif olduğu dönemler dediğimiz dönemler. Bu dönemler de eklemleriniz de dayanılmaz ağrılar oluyor. Dalgalı ateşlenmeler oluyor. Eklem yerleriniz de şişmeler oluyor. JRA eklemleri tutan bir rahatsızlık olduğu için hareket kısıtlılığı yaratıyor. Ben toplu taşıma araçlarını kullanamıyorum. Ulaşımımı özel araç veya taksiyle sağlıyorum. Biraz pahalıya patlıyor ama konforlu bir ulaşım oluyor.
Merdivenler de sorun yaşıyorum. Çok fazla uzun yol yürüyemiyorum birde çok fazla ayakta duramıyorum çabuk yoruluyorum. Ben hayatımı önceki ve sonraki diye ikiye ayırdım. Önceki hayatımda bunları çok sorun ediyordum kendime ama düşünce şeklimi ve hayata bakışımı değiştirdikten sonra artık bunların hiçbiri “sorun” kategorisine girmiyor benim için. Çünkü insan istediği sürece her şeyin çözümü var.
Çocukken olmak istediğiniz veya hayalini kurduğunuz bir meslek var mıydı? Şuanda hayalini kurduğunuz mesleği mi yapıyorsunuz?
Az önce de dediğiniz gibi kimse tarafından beklenmeyen bir olay biranda hayatınızı değiştiriyor ve siz hayatınıza içinde bulunduğunuz şartlara göre yön vermek durumunda kalıyorsunuz. Grafik tasarımı seçmemde ki en büyük nedenlerden biri JRA’ydı. Grafik tasarım bedenen çaba sarfetmenizi gerektiren bir meslek değil. Bilgisayar ve masabaşı işi. Lisede grafik bölümünü seçerken ne olduğuna dair bildiğim şeyler sadece oradan burdan duyduklarımdı. İşin içine girdikçe keyif almaya başladım. Hedeflerimi ve hayallerimi bu yönde inşa ettim ve evet ben iş hayatım boyunca hayalini kurduğum mesleği yaptım ve halen de yapıyorum.
Engeliniz şuan ki işinizi yapmanıza bir engel oluşturuyor mu?
Hayır oluşturmuyor. Her ne kadar zamanında elimde ki deformasyonlardan dolayı hocalarım da dahil olmak üzere “sen bu ellerle grafik yapamazsın bırak” deseler de hayır hiçbir zaman engel oluşturmadı bugün de oluşturmuyor.
Engelli bir birey olarak iş arayışınızda neler yaşadınız?
Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmayı düşünmüyordum. Freelance olarak sürdürmeyi düşünüyordum. Önceki hayatım da yaşadığım özgüven eksikliği iş bulma konusunda da birçok endişeye yol açtı zihnimde. İş temposuna ayak uydurabilecek miydim? gibi. JRA öyle bir rahatsızlık ki günü gününe tutmayan durumlar yaşatabiliyor size. Bugün ağrısız sızısız güne gözlerinizi açarken birkaç saat sonra ağrı çekebiliyorsunuz. Tabii bu ağrılar arkasından eklem tutulmalarını getiriyor ve kalem tutarken dahi zorlanabiliyorsunuz. Bu durum da izin almak durumunda ve hatta işe gidememe durumunda kalıyorsunuz. Atak dönemleriniz olduğunda ise bu süreç 7 ile 10 günü bulabiliyor. İşvereniniz böyle süreçleriniz de ne kadar anlayış gösterebilir? Çalışacağım yerin konumuna, mesafesine dikkat etmek durumundayım. Uzak mesafeler de çalışma gibi bir şansım yok, e tabi merdiven sorunu da olunca bazı kıstaslar belirliyorsunuz. Ama eğer içiniz de bir yerlerde birtakım şeyleri ne kadar açığa çıkarmamışta olsanız tohumları varsa inceden inceden mücadelenizi kaybetmiyorsunuz. Bu çok enteresan ve hoş bir şeydir. Bir taraftan endişeleriniz ve hatta korkularınız diğer yandan cılız fakat “dene” diyen bir güç. Her mezun gibi bende yapabileceklerimi yaptım. Önceki hayatımda atacağım her adımı düşünen bir yapım vardı. İlk kez o dönem de sonrasını düşünmedim. Cv’mi birçok cv sitesine bıraktım. İlgilenen olursa o zaman bakarım çaresine dedim. Benim değişim rüzgarlarını ciddi anlamda estirmeye başladığım dönem o yıllardı. Lise yıllarım da içinde bulunduğum psikolojik karmaşadan çıkmak adına kendimi kişisel gelişime ve spiritüel konulara yönlendirdim. İtiraf etmeliyim ki çok inançsızca, bazı insan gibi “bunlar kandırmaca yok böyle tozpembe dünyalar” diye başladım. Bugün ise bir kişisel gelişim kitabının sahibiyim. Kişisel gelişime ve spiritüel konulara olan ilgim o yıllar da daha da arttı ve o yıllar da bilinçaltımı bilinçli şekilde kullanmayı öğrendim. Zaman için de bunu hayatıma entegre ettim ve “sonraki” diye adlandırdığım hayatımı inşa etmeye başladım. Şimdi keyifli, mutlu ve bugün “çok mutluyum” dediğim hayatımın sahibiyim.
Şuan ki işinizde ki başarınızı neye borçlusunuz?
Herşeyden önce bilinçaltıma borçluyum. Eğer Ayça “önceki” diye adlandırdığı hayatında ki zihinsel kalıplarıyla yola devam etseydi asla bu nokta da olamazdı. Ne kadar eğitim alırsanız alın, işvereniniz size ne kadar anlayış, sevgi, saygı, hoşgörü gösterirse göstersin, ne kadar “engel” kavramı bilincinde olursa olsun, siz özgüveninizi geliştiremediğiniz ve zihninizde bazı şeyleri değiştiremediğiniz sürece bir adım dahi ilerleyemezsiniz. Taşıma suyla değirmen dönmez misali. Bu altyapıyı bu şekilde oluşturduktan sonra hedef belirleyip “vazgeçmemek” çok önemli. Bunların üzerine her daim gelişmeyi, öğrenmeyi de eklerseniz gelemeyeceğiniz hiçbir nokta yok. Her zaman söylediğim bir şey var. Her gün küçük veya büyük bir şey öğrenmek gerekir. Ne olduğu önemli değil “bir şey” öğrenmeli.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."