A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Kıdemli Danışman Nesim Levi
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“ENGELLİLİK BİR ZİHNİYET MESELESİ İNSAN KAYNAKLARINDA ÖNCE ALGI VE TUTUMLARIN DEĞİŞMESİ GEREK” 
Engellileri her sektörde ve her kademesinden görmek için yöneticilere neler önerirsiniz?
Güzel bir örnek verilebilir. Şimdi belki bir miktar değişmiş olabilir. Pek çok ülkenin büyük fotoğraf ve film laboratuarlarında görme engelliler çalışır. Karanlık odada çalışıyorlar. Kırmızı ışığı da ihtiyacı yok. Kırmızı ışık görenlerin görebilmesi için o laboratuarlarda. Pek çok ülkede batıda biliyorum bugün tabi dijitalle biraz değişmiş olabilir ama hala sıfırlanmadı. Yani bu da bir zihniyet konusu. Bunu görebilmeyi, ne iş yapabileceğini düşünmeyi istemektir. Böyle bir iş var bunu engelli yapabilir. Hangi engelli yapabilir, hangisi yapmaz. Bunu düşünmeyi istemektir. Bunu nasıl öğrenecek? Bir miktar siz öğreteceksiniz, bir miktar dış çevre öğretecek. Hani herkesin ekonomist olduğu gibi mağazaların düzeldiği gibi. Bunu CEO mu düşünecek? Hayır insan kaynaklarının düşünmesi lazım. Ama onun düşünme ihtiyacını ve bir miktar gereğini yukarıdan telkinle göndermek lazım, benim gördüğüm bu.
Firmanın satışlarında belli gruplara yeterli seviyede ulaşamadıklarını düşünen Lou Gestetner, firma içindeki insan mozayiğini artırarak farklı piyasalara da ulaşabileceklerini düşünür. Bunun sonucunda da 8 adet çeşitli çalışma takımı oluşturur. Bu gruplardan birisi de engellilerdir. Lou Gestetner'in, 1993 yılında IBM firmasının başına geldiğinde yarattığı değişiklikler, bu önemi desteklediği gösterdi. IBM firması bu bakış açısıyla, 1998 yılında 370 milyon dolarlık iş hacmini, 2003 yılı sonunda 500 değişik tedarikçiyle toplam 1,5 milyar dolarlık iş geliştirmeye taşır. Türkiye’de sektörlerde ve liderlerin bu tarz stratejileri yok siz ne düşünüyorsunuz?
Bu algının yaratılması zamanla mutlaka olacaktır. Ama yavaş olacaktır. Değişimlerin aslında üç hızı vardır. Çok yavaş ve çok ufak değişimler aslında gelişimdir. Çok hızlı ve çok büyük değişimlerde devrimdir. Biz bunların ortasından konuşuyoruz. Devrimle olmayacak bu işler gelişimle de olabildiği yere kadar geldi devam da edecek. Bunu biraz daha hızlandırmak istiyorsak artık hemşerim burada sigara içmek yasak zihniyetinde olmaya başlamamız lazım lütfen sigaranızı dışarıda içiniz. Türkiye’de az önce belirttiğiniz IBM’ in yaptığı pek çok şirkette kullanılmıyor. Bu çeşitli gruplara bölünmesinden önce yapılacak daha kolay şeyler var ki bunu öğretmeye çalışıyoruz. Bunların içinde bizim öğretmeye çalıştığımızın içinde doğrusunu isterseniz engelli ağırlığı çok fazla yok. Müsait olmayan bir ortamda bir fikri aşılamaya çalıştığınız zaman alacağınız tepki muhtemelen daha olumsuz olacaktır. Uygun bir ortamda iki kelimeyle konur o daha çok etki eder. Dolaylı olarak başlık atmaktansa bunları zaten yapıyoruz. Ama formel olarak şu anda yapmak olabilir, sonuç alabilir miyiz? Göreceğiz. Fakat hani Türkiye’de ki milyonlarca kurumun başındaki insanların bir miktar fazla farklı düşünmeye çalışmasını sağlamak lazım. Ben bir fıkra anlatayım da öyle bitirelim Türkiye’deki durumu. Bu söyleyeceğim fıkrayı her durum için kullanabilirsiniz. Eski insanlar mehtabı görmüş. Biri bağırmış, öbürü bağırmış tabi tık yok. Bir akıllı çıkmış demiş ki bu iş böyle olmaz. Yarın akşam toplanalım ben size ne yapacağınızı anlatacağım. Ertesi akşam o köyün meydanına toplanmışlar. Bizim akıllı bir taşın üstüne çıkmış. Hazır mısınız? Hazırım. Bakın arkadaşlar 3’e kadar sayacağım 3 dediğimde hep birlikte HEY diye bağıracaksınız. Birlikten kuvvet doğar oraya sesimiz gider onlarda aynı şeyi yaparlar haberleşiriz. Anlaştık mı? Anlaştık. Hazır mıyız ? hazırız. Sayıyorum 1,2,3. Aa meydanda ses yok. Herkes yanındaki o nasılsa bağıracak benim bağırmama gerek yok diyor. Bu bir toplu olaydır. Yoksa o yapmadı ben ne uğraşayım diyebilecektir. Şu kaldırımı düzeltmeden buradaki adam engelliyi nasıl iş versin? Asansörüne binemiyorsa asansörden indikten sonra 2 basamakta yol gitmesi gerekiyorsa aşağı doğru ve kimse yardım etmeden yürüyemiyorsa niye versin. Bakın mimarından belediyesine yöneticisinden bireyine her taraftan söz ediyoruz.
Engelsiz kariyeri incelediğinizi söylediniz. Engelsiz kariyer ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Daha çok bilinmesinin ve duyulmasını isterdim. Sizin hedef kitleniz engelliler olmamalı. Engelsizkariyer.com sitenizi incelediğimde aslında olayın ciddi olarak ele aldığının önemli bir algısını aldım. Burada sizi kutlamak lazım. Bunu daha çok insanın görebilmesini daha çok insanın buradaki bir kelimeden bir cümleden bir özdeyişten bir örnekten etkilenebilmesini sağlamak lazım. Görmeyi orada istediğim çeşitli şirketlerden çeşitli ülkelerden tercihim ama Türkiye’den çözüm örnekleridir. Bunu çok fazla görmedim.
Son olarak mesajınız
Engelliler kendilerine güvensin ama engellerinin de sınırını bilsinler. İşverenlerde sınırın kafalarından daha ileride olduğuna da inanmaya çalışsınlar.

Röportaj: Mehmet Kızıltaş

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."