A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Kıdemli Danışman Nesim Levi
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“ENGELLİLİK BİR ZİHNİYET MESELESİ İNSAN KAYNAKLARINDA ÖNCE ALGI VE TUTUMLARIN DEĞİŞMESİ GEREK” 
Resim: Nesim Levi'nin bir seminerde sahnede konuşma yapıyor.
Firmasında engelli çalışanları (engel grupları, engel oranları, eğitimleri, potansiyelleri, katma değerleri, hangi pozisyonlarda çalıştıkları gibi) hakkında yeterli bilgisi olmayan yöneticiler var. Eğitmen eğitmeni olarak neler söyleyebilirsiniz?
Engelli çalıştırmanın yasal bir zorunluluk olması düşüncesinden kurtulursak bunların olacak hepsi. Bu da bir zihniyet meselesi.
Bir çok sektörde hemen hemen her kademede görevlerde bulundunuz. Lider olmanın olmazsa olmazları nelerdir?
İdeal bir lider ve liderlik tanımı olsaydı herkes bu tanımı kullanırdı. Dolayısıyla ideal lider ve liderlik yok. Bir de ihtiyaca göre lider olmak var fakat benim çok sevdiğim çok basit bir lider ve yönetici tanımı var. Onun adını koyabilirim. O da şu; yönetici bir merdivenin basamaklarını doğru çıkmasını bilen kişidir lider merdiveni hangi basamağa dayamak gerektiğini bilen kişidir. Tek tanımı yok mümkün değil, olamaz da.
Şirket daralmalarında, birleştirilmelerinde ya da krizde en kolay işten çıkartılanların başından engelliler geliyor. Bir yönetici neden ilk tercihini bu yönde yapar ve bunun anlamı nedir? Bu durumun daha iyi yönetilmesi için neler yapılmalı?
Burada siz yöneticilerin ilk aşamada engellileri işten çıkardığına dair bir beyanda bulunuyorsunuz. Bendeki bilgiler böyle değil. Yapmış olanlar olabilir ama bu kadar genel değil. Kriz durumlarında şirketlerin yaptıkları bir takım şeyler var. Kadrolarını kısarlar bana sorarsanız zaman zaman da çok ciddi hatalar yaparlar bu kadro kısıtlamalarında; reklam ve tanıtım giderlerini kısmaya çalışırlar unutulmaya sebep olurlar. Herkes aynı şeyi yaptığı için bir sessizlik hakim olur reklamlarda. O anda en çok reklamı yapmak aslında kriz düzeldiği zaman daha hızlı hatırlanmaya sebep olacaktır o önerilir. İşin azaldığı dönemlerde insanları işin çoğalacağı zamana hazırlamak eğitimleri arttırmak lazım eğitimleri kısarlar. Bunları böyle yaparlar ama özel olarak engellilere yöneldikleri kanaatini taşımıyorum. Taşıyanlar için belki bunun sebebini onlar sormak lazım. Onlar şayet yasal nedenlerle engelli bulunduruyorlar ve onlar gerçek anlamı ile bir üretim yapamayan kişilerse o zaman bunu yapacaklar. Yine başta konuştuğumuz noktaya geliyoruz; zihniyet, yaklaşım, bakış açısı. Her şekilde her şirketin kendi özel bir profili, bir yapısı ve bir karakteri var. Genel bir formül her şirkete uymaz yani bir konfeksiyon kıyafet her bedene uymaz. Her şirketin kendi özellikleri var, bunların içine çok dikkatli bakmak lazım. Bakınız tekrar ediyorum; engellinin işini yapmasında bence bir sakınca yoktur buradaki mesele insanların bu konuya bir miktar uzak veya ürkek durmalarının sebebi alt yapıdır. Engellinin evinden işine gelmesi için servisin engelliye uygun olması lazım, şirketin içindeki bedensel engelli için bir takım alt yapı yoksa ulaşamıyor ki engelli. Alsa bile iş veremiyor ki ama o yapacak kaldırımdan gelemiyorsa gene olamayacak.
Engellilere ülkemizde üstün yetenekli de olsa yönetim kademesinde görev verilmez. Sizce neden? Ve bu önyargının ortadan kalkması için neler önerirsiniz?
Bir tane sağlam örnek. Onu da engelli dernekleri oluşturması lazım. Bir sağlam örnek başarılı olabiliyorsa bu öbür taraflara sıçrar. Bir rol model yaratılması gerekiyor. Kendi konusuna insanların sahip çıkması lazım. Engelli dernekleri var engelli vakıfları var. Hatta birden fazla engelli olanlar var. Bunlardan bir tane rol model engelli vakıflarının kurdukları işletmeler var. Falanca vakfın müdürü profesyonel yöneticisi engelli değil. Neden? Engelli vakfı engelli derneği. Bu meseleyi kendi içimizde çözmeye çalışalım mı, ne dersiniz?
Yerli ve yabancı bazı firmaların halen çalışma ortamlarından gözle görünür engelli çalışan istemediklerine tanıklık ediyoruz. Kıdemli bir danışman olarak bu durum için neler söyleyebilirsiniz?
Bu üzücü çünkü çalışan üzerinde negatif etki edeceğini hiç tahmin etmiyorum çünkü ben kendi gözümle gördüm. 3 tane görme engelli arkadaş birbirinin omzundan tutarak önlerinde gören biri işyerinden yemekhaneye, işyerinden servise, servisten ofise daha güzel taşıyor kimsede rahatsız olmuyor, omuz omuza bunu gördüm kendi çalıştığım şirketimde. Dolayısıyla bu bir bahane bu bir sebep değil. Şuna cevap vermeleri lazım bu şekilde herkes bunu düşünürse engelli nasıl geçinecek.önce bunun cevabını versin. Yasa boşuna konmadı bence o kendi önyargısıdır, çalışanlar bundan kanaatimce hiç rahatsız olmazlar. Belki şirket politikası haline getirilmiştir ama hiçbir şirketin böyle bir politikası olacağını zannetmiyorum. Şu olabilir, çok tehlikeli bir ortamdır, görme engelli olmaz, bedensel engelli tekerlekli sandalyeli belirli bir çizgiye kadar olur. Böyle bir politikası olmuş olabilir. Ama genel anlamda öbür türlü politikaya ben açıkçası ihtimal vermiyorum, bireysel olduğu düşüncesindeyim.

Önceki sorumun aksine global bazı firmalarda ise engelli çalışanları için fırsat eşitliği yaratan her türlü imkan seferber ediliyor. Bu çalışan ve işveren arasından çok ciddi sinerji oluşuyor… Bu modelin arttırılması için neler yapılmalı?

Amerika’da engelliler için ülke olarak yaratılan imkanlar yine zihniyet meselesi. Bir tekerlekli sandalyenin giremeyeceği bir binaya ruhsat vermiyorlar. Bu bir zincirleme reaksiyondur. Bakın çok önemli bir zihniyet değişikliğine Türkiye’de son 5-6 yıldır tanık oluyoruz. Eskiden köhne, özensiz vitrinler donatmıştı her tarafı bugün yürümüyor. O zihniyet değişti. O tür bir vitrine tüketici bakmıyor. Dolayısıyla herkes vitrinlerini güzelleştirmeye çalışıyor. Bu zihniyet dönüşümü olur ise işvereninden belediyesine devletinden bireyseline herkes engellilerle ilgili farklı davranışlara farklı eylemlere girer. Yoksa bireysel olarak ıssız adalardan başka hiçbir şey olmaz.

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."