A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Psikolog Meltem Mazıcı
Yazdır Arkadaşına Gönder    
“STRES BİREYİN OLDUĞU KADAR TOPLUMUNDA PROBLEMİ”  

Hayatına kısa sürede birçok başarıyı sığdıran ve her biri ile kendine özgü farklı dinamikler oluşturan bir akademisyen. Kimden mi bahsediyoruz? Tabi ki NLP, EFT, Sınav Kaygısı, Etkili İletişim, Beden Dili, Stres ve Başa Çıkma Yolları, Kişisel Gelişim, Etkili Zaman Yönetimi, Sunum Teknikleri ve benzer başlıklarda eğitimler veren Milliyet Gazetesi yazarı Meltem Mazıcı’dan. Mazıcı, aynı anda o kadar çok işe imza atmış ki adete bir elinde on marifeti olan bir isim. Onca işi tek başına yöneten bir maestro olan Meltem Mazıcı ile günlük ve iş hayatında insanların yaşamını olumsuz etkileyen stresle ilgili röportaj yaptık.

Engelli çalışanların stresle başa çıkmaları için “Kişinin kendine yaptığı işte güvenmesi ve “başkası ne der, başkası nasıl bakar” gibi düşüncelerden uzak durması önemli” diyen. Akademisyen Mazıcı, engelliliğin getirdiği yükün üzerine bir de stres eklenince ağırlaşan mutsuz ve başarısız olan bir kişinin bu durumla nasıl başa çıkabileceğini anlatıyor.
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
2004 yılında psikoloji bölümünü 2006 yılında da psikoloji yüksek lisansımı bitirdim. Çocuk ve yetişkinlerle bireysel, grup terapileri yapıyorum ve eğitimler veriyorum. Nişantaşı Meslek Yüksek Okulunda ise Öğretim Görevlisiyim. Bu arada kitap hazırlığı içerisindeyim. Renkli bir işim olduğunu düşünüyorum. İnsan sonsuz bir varlık ve yaşama dair her şey insanla ilişkili olduğu için çok geniş bir meslek içinde olduğumu düşünüyorum.
 
Stres nedir, neden oluşur?
Stres metropol yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Evde, işte, dışarıda kısacası her yerde stres oluşturabilecek durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kişide gerilim yaratan, zarar ve tehlike olarak algılanan olay ve durumları stres olarak tanımlıyoruz. Strese neden olan durum ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir.
 
Stres psikolojik ve fiziksel olarak insanlarda değişimler yaratır mı?
Stres psikolojik, fiziksel değişimler yarattığı gibi zihinsel, duygusal ve sosyal değişimlerde yaratmaktadır.  Stres yaşayan bireyde kalp çarpıntısı, kan basıncının yükselmesi, terleme, gözbebeklerinde büyüme, solunum sayısının artması, el ve ayakların buz kesmesi gibi fiziksel belirtiler stres anında yaşanmaktadır. Uzun süreli stres durumlarında ise kiloda değişim, kronik yorgunluk, uykusuzluk, baş, göğüs, sırt ağrıları, deri rahatsızlıkları ve mide rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir.
 
Psikolojik düzeydeki değişiklikler ise kişilik ve çevre gibi bireysel özelliklere göre kişilerde farklı şekilde yaşanmakta. Duyguların sık sık değişmesi, heyecan duyamama, sık sık kabus görme, karar vermede güçlük, unutkanlık, insanlarla iletişim kurmada sorunlar yaşama gibi sorunlar oluşabilmekte.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."