A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Microsoft Genel Müdür Yardımcı Mustafa Çağan
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'ENGELLİLER BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİ İYİ KULLANDIKLARI TAKDİRDE EN İYİ ÇALIŞANLAR OLABİLİRLER' 

Resim: Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan'ın koltukta oturmuş konuşurken çekilmiş beş kareden oluşan resmi.

2005 yılından beri Microsoft Türkiye, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Devlet Planlama Teşkilatı ve Habitat için Gençlik Derneği ortaklığında yürütülen “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında birçok engellinin de aralarında yer aldığı 140.000’den fazla gencimize bilgisayar okuryazarlığı becerileri kazandıran Microsoft, engellilerin iş bulabilmelerinde avantajlı konuma gelmeleri için başarılı girişimlerde bulundu.

Microsoft, engellilerin iş dünyasında aktif olarak yer alabilmeleri için bilişim teknolojilerinin kullanımının etkili olacağına inanarak bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı.
 
‘Engellilerin hiçbir eksiklikleri yok. Şuandaki bilişim teknolojilerini iyi kullandıkları takdirde en iyi çalışanlar olabilirler’ diyen Microsoft Genel Müdür Yardımcı Mustafa Çağan, ‘ Engelliler kendilerini benim şu becerim var, şu işi yaparım diye gerektiği yerlere göstersinler. Birilerinin kendilerini bulmasını beklemesinler’ dedi.
 
Çağan, ‘Türkiye’deki genç insanların fikirleriyle başarılı olmasını ve ülkemizde girişimci ekonomisinin yaratılmasını arzuluyoruz. Bugün teknolojiyi kullanarak engelli bir arkadaşımızın engelsiz birinden hiçbir farkı kalmayacağına inanıyorum’ dedi.
 
Anlattıklarından hepimizin çok şey öğreneceği bilişim dünyası duayeni ve en önemli isimleri arasında yer alan Mustafa Çağan’ın röportajı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?  
23 yıldır iş hayatındayım. Koç grubunda başladığım çalışma hayatıma Siemens de çeşitli görevlerde yer alarak devam ettim. 4 senedir de Microsoft da çalışıyorum. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürüyorum. Bugüne kadar çok farklı görevlerde çalıştığımdan dolayı tecrübemi mümkün olduğu kadar paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Üniversitelerde gençlerle olan sohbetler beni çok mutlu ediyor. Burada sayabileceğim birçok şeyin arasında ilk olarak Young Guru Academy örneğini verebilirim. Bu kuruluş ile birlikte onların yatılı ilköğretim bölge okullarından birine Microsoft’un roundtable teknolojisi sayesinde uzaktan eğitim veriyoruz. Bu benim büyütmek istediğim, çok beğendiğim, Microsoft’un bütün çalışanlarıyla birlikte sahip çıktığımız bir proje. Bunun yanında bireysel alana girdiğimizde de koşullarım dahilinde kendim adım adım koşarak bağış topluyorum. Bunda da yine Microsoft içinde seferberlik yarattık. 9 tane koşucuyuz.
 
Çevreye duyarlı, yenilikçi yazılım devi Microsoft’un engellilerin yaşamını kolaylaştıran yazılım ve donanım çözümleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Microsoft’un ana hedefi yazılımlarla her insanın hayatını kolaylaştırmak. Yazılım ile daha çok kitlelere ulaşarak onların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Zaten kurucumuz Bill Gates’in amacı da bir milyar insan ve sonra ikinci bir milyara ulaşmak. Böylece ne kadar çok insan teknolojiyi hayatında kullanırsa o kadar hayatlarını iyileştirebilecekler. Tabii burada toplumun belli kesimlerinin daha fazla ihtiyacı olan şeyler söz konusu olabiliyor. Örneğin bir yürüme engelli kişinin evinden birçok işini hallediyor olması çok önemli. Bizim yazılımlarımızda bunlar sağlanabiliyor. Bunu daha ilere götürebilmek için birçok çalışma yürütüyoruz. Microsoft bugün bazı geliştirilmekte olan teknolojilere yatırım yapıyor. Kullanıcı ara yüzünün çok daha farklı noktalara getirilmesi için sesle ve hareketle komut verilmesi gibi konularda etkin biçimde çalışmalar yürütüyoruz. Kullanıcı ara yüzünün gelişimine çok önem veriyoruz. X-Box Kinect şuanda bir oyun teknolojisi ama gelecekte engelli bir kişinin oturduğu yerden birçok şeye komut vermesinin ilk adımı olabilir.

 

 

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."