A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Engellilerin Gülen Yüzü Sabancı Vakfı
Yazdır Arkadaşına Gönder    
SABANCI VAKFI: ENGELLİLERE; EŞİT FIRSATLARIN YARATILMASI VE TOPLUMA AKTİF KATILIMLARINA KATKIDA BULUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

Bu topraklarda kazandıklarını bu toprakların insanları ile paylaşmak için 37 yıl önce kuruldu. Yarım ömürlük sürede hep unutulan veya görmezden gelinen toplulukların arkasında çınar gibi durdu, destekledi ve daha ileriye taşımak içinde hep başarılı girişimlerin ve ilklerin temsilcisi oldu. Sadıka Sabancı’nın kurduğu Sabancı Vakfı,  kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılması için Hibe Programları yolu ile bu grupları cesaretlendirerek teşvik edilmesi gibi sahip olduğu stratejisi ile ulusal ve uluslararası alanlarda da önemli başarılara imza atıyor.

Vakıf, engellilik konusuna belki de hiç kimsenin cesaret edemediğinden daha cesur duruşu ile devamlılık içinde destek verdiği ve gündeme taşıdığı başlıklarla hem fark yaratıyor hem de diğer sivil toplum kuruluşlarına model örnek oluyor.
 
Sabancı Vakfı, Fark Yaratanlar programı ile sıra dışı kişilerin toplumda yarattıkları olağanüstü etkilerinin ekrana taşınmasına destek veren, engelliler için ‘Erişilebilir Toplum Yaratmak’ gibi seminerlerle de uluslar arası isimleri Türkiye’deki konunun temsilcileri ile bir araya getirerek global gelişimin neresinde olduğumuzu görmemizi ve birikimlerimizi tazelememizi sağlayan önemli çalışmalara imza attı.
 
Birçok holding vakıflarına baktığımızda engelliler konusuna öncelik ve duyarlılık tanınmazken bu duyarlılık Merhum Sakıp Sabancı’nın verdiği önemin bir mirası olarak Sabancı Vakfı’nda yaşatılarak her gün daha da büyüyen bir destekle ileriye taşınıyor.
 
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu, kahve eşliğinde ayaküstü sohbetimizde ise engellilerle ilgili duyarlılığı ile 2007 yılı öncesi kendi deneyim ve birikimlerinden yola çıkarak ‘Engelliler Kanunu’ yazdığını belirtti.
 
‘Sabancı Vakfı olarak Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilgi duyan tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan ve yenilikçi bir girişim olan Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu’nun Türkiye’den tek üyesiyiz.  Konsorsiyumdaki iyi örnekleri alarak kendi deneyimlerimizle birleştirerek projelerimizle topluma sunuyoruz’ diyen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu ile sizleri baş başa bırakıyoruz.
 
Öncelikle vakfınızı yakından tanımak için, kuruluş hikayesini kısaca öğrenebilir miyiz? Vakfın kuruluş amacı ve hedefleri neler?
 
Merhum Hacı Ömer Sabancı’nın "Bu Topraklardan Kazandıklarımızı Bu Toprakların İnsanlarıyla Paylaşmak…" felsefesini benimseyen Sabancı kardeşler hayır işlerini düzenli bir şekilde yürütebilmek amacıyla 1974 yılında Adana’da Sabancı Vakfı’nı kurdular. Bu girişimlerinde de en büyük desteği tüm mal varlığını Vakfa bağışlayan anneleri Sadıka Sabancı'dan aldılar. Sabancı Vakfı 2006 yılında İstanbul’a taşınarak yeni bir döneme girdi, kurumsal kapasitesini artırmak için önemli yatırımlar yaptı.
 
Sabancı Vakfı, kuruluşundan itibaren “Kalıcı Eserler”, “Burslar”, “Ödüller”, ve “Kültür-Sanat Etkinlikleri” alanlarında yürüttüğü faaliyetlerini 2006 yılından itibaren “Kadınlar”, “Gençler” ve “Engelliler” alanlarındaki programlara odaklanarak genişletti.
 
Sabancı Vakfı, başta Sabancı Üniversitesi olmak üzere Türkiye’deki 78 yerleşim yerinde 120’den fazla eğitim kurumu, öğrenci yurdu, sağlık tesisi, sosyal tesis yaptırarak toplumun hizmetine sundu.
Kuruluşundan bugüne kadar 35.000’in üzerinde burs veren Sabancı Vakfı’nın karşılıksız burs programından her yıl 1.300 öğrenci yararlanıyor.
Bugüne kadar “Eğitim”, “Spor” ve “Sanat” alanlarında başarılı olan 800’ü aşkın kişi Sabancı Vakfı ödüllerini almaya hak kazandı. Ödüller her yıl düzenli olarak veriliyor.
Sabancı Vakfı her yıl Türkiye Halk Dansları Yarışması’nı ve Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ni düzenli olarak desteklerken 2007 yılından itibaren Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ni de onur üyesi olarak desteklemeye başladı. 2006 yılından beri destek verdiğimiz Mehtap Ar Çocuk Tiyatrosu, İstanbul’un uç bölgeleri ve Anadolu’daki okullara giderek bugüne kadar yaklaşık 400 bin çocuğa ulaştı. Bunların dışında, 2003 yılından beri Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarını da destekliyoruz.
Sabancı Vakfı’nın İstanbul’a taşınmasıyla birlikte girdiğimiz yeniden yapılanma sürecinde, dünyada stratejik, etkileri ölçülebilir sosyal yatırım yaklaşımının son zamanlarda öne çıkmaya başladığını gördük ve Sabancı Vakfı’nın stratejilerini yeniden belirledik. Kadınlar, Gençler ve Engellilere eşit fırsatların yaratılması için Hibe Programları yolu ile bu grupların cesaretlendirilerek teşvik edilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."