A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Lokman Avya AB'ye Şapka Çıkarttı
Yazdır Arkadaşına Gönder    
BAYAN GÜL AVRUPA'YA: 'GELİN ENGELLİLERİ EĞİTİME KAZANDIRALIM' DEDİ AVRUPA AYAKTA ALKIŞLADI 

Bir hayaldi önceleri. Öyle bir hayaldi ki eğer gerçek olursa belki kendi yaşadığı ızdıraplar ve zorlukları hiç kimse bir daha yaşamayacaktı. Artık istenmedikleri sınıflarda çocuğu için ebeveynler aynı onun gibi göz yaşlarını saklayarak ağlamayacaktı. Ve o beklenen gün geldi. Aradan koca yıllar geçti hayali için adım attığında yaşadığı olumsuzluklar yüzünden tam vazgeçtim derken hayat bularak başarısı Strazburg’dan Avrupa’ya ulaştı. Bahsettiğimiz projenin adı ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ ve mimari ise onu herkesin yakından tanıdığın AK Parti Milletvekili Lokman Ayva.

Bir çok zorluklar atlatan proje Cumhurbaşkanımızın Eşi Bayan Hayrünnisa Gül’ün himayesinde sürdürülerek hayat buldu. Kısa sürede hem finans desteği bularak, hem hedeflere ulaşıldı, hem de geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Genel Kurulu'nda ilk kez bir First Lady tüm Avrupa Milletvekillerine ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ Projesi’nin özel bir raporunu sundu. Adeta İngiliz Kraliyet Ailesi'nin eski gelini York Düşesi Sarah Ferguson’un bizi en zayıf noktamızdan vurarak ülke imajımıza zarar verme girişimin bir rövanşı olarak Avrupa’ya başarılı bir şekilde şapka çıkartan ders verme girişimiydi.
Lokman Ayva’yla dobra dobra aklıma gelen tüm sorularımı yönelterek etkili ve bir o kadar da bilgilerimizi tazeleten bir röportaj yaptık. Bu röportajda tek eksik olan Ayva Beyin esprileri off the record olarak röportaja yansımadı. Ayva’ya gündemden ve merak edilen öyle sorular sorduk ki kendisinin deyimi ile ‘kulağınız epey delikmiş’ dedirten cinsten sorularıma açık sözlülükle cevaplar aldım. Kendisi ile Projenin hikayesinden başlayıp Strazburg’da yaşananlar, AK Parti ÖKM’den ayrılış nedenini, bakanlık beklentisinin olup olmadığı, referandum sonuçlarını ve daha bir çok sorular sordum. Görme engelli bir birey olarak ‘Ne imkansızların mümkün olduğunu yaşadım ben’ diyerek içindeki bitmek bilmeyen mücadele ruhunu ortaya koyan  Lokman Ayva ile sizi baş başa bırakıyoruz.
‘Eğitim Her Engeli Aşar’ Projesi nedir? Kısaca hikayesini anlatabilir misiniz? Proje hangi ayaklardan oluşuyor?
Bu proje, aslında ister özürlü, ister özürsüz olsun herkesi, özürlülerin eğitim görebileceğine inandırma projesidir. İnsanlar inanırsa geriye bir şey kalmıyor. Kendileri yatırım da yapar, eğitimci de bulur, servis de bulur. Ama inandırması çok zor. Önce böyle bir meselenin olduğunun farkına varacak. Sonra bilgi sahibi olacak. Sonra da inanıp ne gerekiyorsa onu yapacak. Reklamda denk gelecek de, TV programında, gazete haberinde denk gelecek de insanlar inanacak. Çok kolay bir iş değil. Bunu kolayca başaran dünyanın en büyük adamı olur. Başladığımız noktaya göre çok ilerideyiz. İlerleme artarak devam ediyor. Burada bir cümleyle şunu da söyleyeyim: Tekerlekli sandalyede birini düşünün. Bir de sağa sağlam birini düşünün. İkinci resimde tekerlekli sandalyedeki kişiyi araba kullanırken görüyorsunuz. Sağa sağlam adam hala aynı, yani araba kullanamıyor. Bunları ayıran fark eğitimdir. Eğitim adeta sakatlığı gideren bir fonksiyona sahip. Sakatlık iyileşmiyor ama sadece ve sadece bir özellik olarak kalıveriyor. İşte bu eğitimi neden insanlar almasınlar ki? Eğitimin alternatifi dört duvar arasında yıllarca hapis hayatı sürmektir. Tabi bu kampanyanın hikayesi çok uzun.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."