A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Mobing Savaşçısı Çağlar Çabuk
Yazdır Arkadaşına Gönder    
ŞİMDİ DERİN BİR NEFES ALIN YOKSA ÖMÜR BOYU MOBİNGİ UNUTAMAYABİLİRSİNİZ! 

Personelcilikle başladığı iş hayatına sayısız başlıklar ekleyerek her gün daha da büyük adımlar atan ve bugün modern çağımızın iş hastalıklarından biri olan 'mobinge' savaş açmış bir eğitmen. Kimden mi bahsediyoruz? Tabi ki daha geçtiğimiz aylarda çıkardığı ‘Sıfıra Sıfır Elde Var Mobing’ kitabının yazarı ve yaşam koçu Çağlar Çabuk’dan. Onu İstanbul’da ararken bir anda Türkiye’nin farklı noktasında bulabilecek kadar mobil, her yere ve her kese yetişmeye çalışan, elinden geldiği kadar da sosyal sorumluluk yönü ile katkı sağlamaya çalışan bir gönüllülük virtüözü. Hayatına hep ilklerle başlayan, ilklerle başarısını devam ettiren Eğitmen ve Mobing Uzmanı Çağlar Çabuk’la Engelsizkariyer.com olarak mobing çalışmalarından, yeni çıkan kitabından, halen sürdürdüğü projeleri ve engellilerin hayatına kattığı önemli adımlarından, daha bilinmeyen yönleri ile bir solukta sanki karşınızda oturuyor ve kendisi ile sohbet ediyormuşsunuz gibi keyifli bir röportaj yaptık.

‘Benim için çok özel bir deneyimdi’ diyen Çabuk, Engelsiz Kariyer Akademisi’nin '1 Gün 1Konu 1Konuk Buluşması’nda engellilerle biraraya gelerek ‘Engelliler de Mobingle Karşı Karşıya’ eğitiminde  ‘Eğitmenlik ve koçluk yolculuğumda daha ne kadar yol almam gerektiğini, engelli dinleyicilerimin karşısında bir kez daha fark ettim’ diyerek konuya gösterdiği hassasiyetin önemine vurgu yapıyor ve devam ediyor. Devamını şimdi kendisinden öğreniyoruz.
 
Resim: Çağlar Çabuk'un portresi. Ayrıca eğitim verirken ve eğitim sonrası katılımcıların yer aldığı resim.
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
İş hayatında 18. yılı geride bırakan ve finans, turizm, üretim, dış ticaret, eğitim gibi pek çok alanda çalışma şansını yakalamış biriyim. Personelcilikle başladığım iş hayatımda, muhasebe, dış ticaret, organizasyon, insan kaynakları alanlarında deneyim kazanma fırsatım oldu.
2008 yılında çalıştığınız firmadan ayrıldıktan sonra iş hayatınız yön değiştirdi. Sizi bu değişime götüren yolculuğunuzu anlatabilir misiniz?
Evet, uzun süren kurumsal iş hayatımdan sonra kendi işimi yapma kararı aldım. Eğitim tarafına geçmek istiyordum uzun süredir. Profesyonel koçluk eğitimimi tamamladıktan sonra koçluk yapmaya başladım ve eğitim programlarımı tasarladım. Sonrasında sektöre asım attım.
Kurucu ortağı olduğunuz Berkarda Akademi ve sonrasında kendi adınızla eğitim ve koçluk hizmetleri veren firmanızda direktör, eğitmen, akademisyen, proje koordinatörlüğü, yazarlık ve profesyonel koç olarak çalışıyorsunuz. Sizi Türkiye’nin farklı noktasında ya da bir anda her yerinde görebiliyoruz. Tüm bu çalışmalara nasıl yetişiyorsunuz? Hiç uyumuyor musunuz?
Benim için eğitim ve koçluk hizmetleri sadece büyükşehirlerle sınırlı değil. Türkiye’nin her yerinde, her köşesinde çalışabilirim. Elimden geldiğince işbirliği imkanı bulduğum pek çok kurum ve kuruluşun eğitim projeleri için seyahat ediyorum. Uyuyorum elbette, işim mutlaka dinlenmeyi gerektiriyor. İyi bir performans, iyi dinlenmiş bir bedenle ortaya çıkıyor bildiğiniz gibi.
Yaşam koçu olan biri olduğunuzu unutmadan savaşçı bir kimliğiniz var, bunu neye borçlusunuz?
Koçlar “neden’lerle, niçin’lerle” ilgilenmezler. Bu bakış açısını kendi hayatıma da entegre etmeye çalışıyorum. Kök sebepler hiçbir zaman atlanmamalı tabii, bununla birlikte problemi ortadan kaldıracak ya da engel olmaktan çıkaracak çözüm yollarını “nasıl” bulabilirim paradigması hayatımın vazgeçilmezi. Mücadele hayatın her alanında var ve olmalı. Hayat derinlemesine, anlam katılarak yaşanması gereken bir süreç bana göre. Mücadele ruhumu hedeflerime olan bağlılığıma borçluyum diyebilirim özetle.
Çağlar Çabuk deyince akla hemen mobing geliyor. İlk mobingle ne zaman tanıştınız ve bugün ülkemizde bu konuyu bu denli bilinir ve konuşulur hale getirilmesindeki rolünüzü ve başarınızı anlatabilir misiniz?
Mobing konusu benim için çok özel. Türkiye’de bu konuyu konuşur hale getirmek, üzerinde tartışılmasına ufak da olsa bir katkıda bulunmak kendi adıma misyonum. Bu konuda eğitimler, bilgilendirme seminerleri, çalıştaylar yapıyorum. Bireysel başvurularda koçluk ve gerektiğinde hukuki ve psikolojik destek hizmetlerine yönlendiriyorum.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."