A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Yazar Filiz Tosyalı
Yazdır Arkadaşına Gönder    
HAYATINI TOPLUMSAL FARKINDALIĞA ADAYAN YAZAR 

Resim: Yazar Filiz Tosyalı kitap imza gününde iki çocuk hayranı ile resim çektiriyor.

Hayatı anlamak için yaşamak, birini anlamak için ise onu çok iyi tanımak gerek. Yazan, çizen, üreten ve toplumsal fayda için çalışan birini burada anlatmak ya da yazmak için ise, iç dünyasında ki gerçek kişiyi yakından görmek, yaşamak, algılamak ve tanımak gerek. Bu cümlelerle ne mi söylemeye çalışıyoruz? Aslına bakarsanız hayatında her şeyi bir yaşam biçimi olarak benimsemiş, yaşayan ve yaşatan Yazar Filiz Tosyalı’dan bahsetmeye çalışıyoruz.

Yazar Tosyalı şair babasının kendisine bıraktığı en değerli mirası, kalemi ile yazarlığa uzanan yolculuğunda başlamış, duygu denizini dışarı çıkarmaya. Engelliler, kadınlar ve çocuklar üzerine toplumsal farkındalık çalışmalarını henüz kimsenin dillendirmediği, bilmediği ve söylemediği süreçte en iyi şekilde başlatmış. O örnek bir isim. ‘Birine bakıp arkamı dönüp gidemem. Sizler de gitmeyin, dinleyin…’ diyor Tosyalı ve engelliler için daha yapılacak çok işin olduğunu, engellilerin de sorumluluk içinde çok çalışmaları gerektiğini vurgulamadan geçemiyor sözlerinde.
Şimdi sizi, farkındalığa adanmış, hayat dolu renkli kişiliği ile Yazar Filiz Tosyalı’nın röportajı ile baş başa bırakıyoruz.
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Filiz Tosyalı yazan çizen çalışan biri.
O kadar çok renkli bir kişiliğiniz var ki. Yaşamınıza çok şey sığdırmış ender insanlardan birisiniz. Tüm bunları nasıl başardınız?
Yaşamımda hiç başarısızlık yaşamadım. Hedeflerimi doğru koydum. Ulaşması zor hedeflere ulaşmak için bazen küçülttüm. O noktadan yeni başlamış gibi devam ettim. Yeni hedefler koydum. Kırk yaşımda ne yapacağıma 10 yaşımda karar vermiştim.
Şair bir babanın kızı olmak yaşamınızı nasıl etkiledi?
Çok etkiledi. Sonunda yazmadan yapamayacak kadar beni babamın peşinden götürdü. Ama şiir yazamadım, hep şiir yazmaktan kaçındım. Babam galiba şiiri gözümde kutsallaştırdı.
Sizin, yazarlık, radyo programcılığı, köşe yazarlığı, gazetecilik, program yapımcılığı, yaşam koçluğu, Sivil Toplum Örgütü Kuruculuğu ve Başkanlığı ve turizmcilikle beraber daha sayamadığımız oldukça geniş iş deneyimleriniz var. Bunların hepsinin ortak nokta da sizi birleştiren en önemli gücü ne oldu?
Çocuklar ve sanat. Yazmak ve okumak. Güçlü bir iletişim ve organizasyon becerimin olması. Şimdi netleştirelim. Yazmak benim yemeğim, para kazanmak suyum, sosyal etkinlikler soluğum oldu.
Çalışmalarınızda hep ticari yönü olmayan sosyal sorumluluk yönü olan işler yaptığınızı görüyoruz. Neden? Zenginliğiniz ve varlıklarınızı bu işlerde harcamayı mı seviyorsunuz? Ve bunu nasıl başarıyorsunuz?
Ben aslında alırım ve veririm. Kazanırım ve kazancımı harcarım. Harcadıkça da kazanırım. Kısmet midir nedir bilmiyorum. Bazısı kazanır, yardım edecek birini bulamaz. İş için gelen bir gence iş yok deyip göndermem, biraz  konuşurum. Yine konuştum Fırat’ı tanıdım. Yüzüne baktım rengi soluk genç bir adam resepsiyonun önünde iş bekliyordu. Karnın aç mi yatacak yerin var mı diye sordum. Açtı ve yatacak yeri yoktu. İş ara burada kal, ye, iç dedim. Pişen bir tencere yemekten bir tabak da ona yeterdi. Yetiştirme yurtlarında büyümüştü. Üniversiteyi bitirdi beni aradı, Rize’ye Üniversiteye memur oldu beni aradı. Bunlar bana zevk veriyor.   Ona hiç tanımadığım bir şehirde tanıdık bulup yatacak yer bulabiliyorum. Birine bakıp arkamı dönüp gidemem. Sizler de gitmeyin, dinleyin...

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."