A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Alt Yazı: Beyaz fon üzerinde yeşil renk kalın Kod Öğreniyorum yazısı yer alıyor. Altında da Engelliler Mesleki Eğitim Kampı yazısı ve başvuru tarihi geliyor. sağda da kod yazılan bilgisayar ekranından bir görselin yer aldığı banner. Başvuru ve detaylar için tıklayın...
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Avukat Cemal Donat
Yazdır Arkadaşına Gönder    
‘SEN ÇOK İYİ BİR AVUKAT OLACAKSIN, SAKIN VAZGEÇME’ 

Resim: Cemal Donat, üç konuşmacının yer aldığı bir seminerde konuşuyor.

Her engellinin yaşadığı ortak problemleri yaşamış. Ancak asla problemlere karşı yenik düşmemiş. Karşısına çıkan tüm engeller ve problemler yenik düşmüş. Görme engelli olduğu için onu okula kabul etmeyen okul yöneticilerine rağmen, okul bahçesinde teneffüse çıkan öğrencileri beklemiş kontenjanlar dolu diye eğitime alınmadığı okulda. Hep en çok istediği hayali olan öğretmen ya da avukat olmak için hayata ve onu görmek istemeyen duyarsız okul idarecilerine inat, eğitimini çok okul değiştirmek zorunda bırakılsa da devam ettirerek sonunda avukat olmuş. Hayatının her alanında savaşçı olmayı daha ilk engelli olduğunu fark ettiği andan itibaren öğrenen Donat, iki arkadaşının destek ve yönlendirmesiyle İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu’na katılmasıyla hayatı tamamen değişmiş.

Komisyon Başkanı Güler Polat’ın “Sen çok iyi bir avukat olacaksın ve beş yıl sonra seni tüm Türkiye tanıyacak sakın vazgeçme” dediği Donat, kehanetin gerçekleştiğini ve hayatında hiç düşünemeyeceği başarılar kazanmasında önemli bir etken olduğuna inanıyor. İşte bir savaşçının, bir başarı adamının, kendisine söylenen kehanetin gerçek olmasında rol alan, kendi başarı öyküsünün de baş kahramanı olan Av. Cemal Donat’ın röportajını okurken herkese; 'Bizim daha çok çalışmamız ve toplumsal sorumluluklarımızın farkına varmanız gerek' dedirten hikayesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz.
Sizi tanıyabilir miyiz?
1981 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya geldim. İlköğrenimimi mahallemizde bulunan ilkokulda tamamladıktan sonra ortaokula bu okulda devam edemeyeceğim gerekçesiyle kaydım yapılmadı. Eğitimime 1 yıl ara vermek mecburiyetinde bırakıldıktan sonra Gaziantep Görme Engelliler Okulu’na kayıt yaptırdım. Sonrasında ilçemizde bulunan Gazi Lisesi’ne başladım. 2000 senesinde liseden mezun olduğum yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım, 2004 yılında da mezun oldum. 2005 yılında stajımı İstanbul’da tamamlayarak 2006 yılının başından itibaren İstanbul’da serbest avukatlık yapmaya başladım. 2005 yılının ortalarından bugüne kadar da başkan yardımcılığı görevini yürüttüğüm İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu’nda çalışmalar yürütmekteyim.
Bize okul yıllarınızdan bahsedebilir misiniz?
Mahallemizde okul bulunmadığı için eğitim hayatına 2 yıl gecikmeli olarak başlamak zorunda kaldım. Çünkü görme engelli olmam nedeniyle ailem beni evimize uzak olan okula göndermedi. Kendi mahallemizde yapılan okula gecikmeli de olsa başladım. Fakat ilkokulu tamamladığım sırada okul müdürümüz bu okulda eğitimime devam edemeyeceğimi bizler için kurulmuş bir körler okulunda eğitim almam gerektiğini söyleyerek okula kaydımı yapmadı. Gaziantep Körler Okulu’na müracaat etiğimiz de ise boş yerleri olmadığından dolayı o yıl kaydımı yapamayacaklarını söylediler. Dolayısıyla o seneyi birlikte 5. Sınıfı tamamladığım arkadaşlarımın ortaokula devam ettiği okulun bahçesinde onların teneffüse çıkmasını bekleyerek geçirdim. Ertesi sene Gaziantep Körler Okulu’nda 6. Sınıfta eğitimime devam ettim. Buradaki eğitimimi tamamladığım sene girmiş olduğum liselere giriş sınavında Kahta Lisesi’ni kazandığım halde okul yönetimi orada okuyamayacağım gerekçesiyle kaydımı yapmak istemedi. Ben de ilçemde bulunan Kırıkhan Gazi Lisesi’nde eğitimime devam ettim. Lise eğitimim sırasında bir iki hocam dışında tüm hocalarımdan çok büyük destek gördüm ve liseyi tamamladığım sene iyi bir puan alarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Hukuk Fakültesi’nde kitap okuma ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla Kırıkhan Kaymakamlığı’na görme özürlü olarak kullanabileceğim bir bilgisayar talebi ile müracaatta bulundum. O dönemde Kırıkhan ilçemizde kaymakamlık yapan (şu anda İstanbul Vali Yardımcısı olan) Sn. Mustafa Altıntaş ihtiyacımı karşılayacak bir bilgisayarı Hatay valimiz Sn. Yener Rakıcıoğlu ile birlikte bana vermiş ve eğitim hayatıma çok ciddi bir destek sağlamışlardır. Engelsizkariyer.com aracılığıyla 2000 yılında Hatay valisi olan Sn. Yener Rakıcıoğlu’na, İstanbul vali yardımcısı Sn. Mustafa Altıntaş’a ve tüm hocalarıma şükranlarımı sunarım.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."