A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engelsiz Kariyer'de "HIZLI ADAY BUL" ile aradığınız engelli adaya anında ulaşın! Daha fazla bilgi için Engelsiz Kariyer'e Kurumsal üye olabilirsiniz.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

EHK Başkanı Av. Güler Polat
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'ENGELLİLER HAKLARINI ARAMAKTAN KORKMUYORLAR KIRILMAKTAN KORKUYORLAR' 

Başkan Güler Polat komisyon üyeleri ile birlikte masada oturuken.

Engellilerin taraf olduğu hukuksuzlukların ortadan kalkması için uğraşan ve emek veren İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Güler Polat 2004 yılında göreve geldi. Halen başkanlığını yürüttüğü komisyonda engellilerin sürekli uğradığı ayrımcılık için; ‘Engellilerin uğradığı haksızlıkların hepsi ile birlikte birde otomobil almasının, kullanmasının, satmasının yasalarda düzenlenilen öyküsü var ki bir derya ayrımcılık dolu ve bu konuyu engelliye bakışı göstermesi açısından tartışamamış olmak kalbimde bir yaradır’ diyor. 

Engelliler haklarını aramaktan sanki çekiniyor ve korkuyor dediğimizde Başkan Polat, ‘Engelliler aslında haklarını aramaktan korkmuyor kırılmaktan korkuyor. Davayı kaybetmek bir kırılmaktır. Çok kırılıyorlar çünkü anlatamıyor, anlatamamış oluyorlar’ dedi.
Önceden hazırladığım bir dünya soru ve aklıma gelen diğer sorularımla  Başkan Güler Polat’la bir araya geldim. Her zaman olduğu gibi güler yüzü nazik ilgisi ile bizi karşılayarak titizlilik ve sabırla dinleyen, her soruya dikkatle cevap veren Polat’la, engellilerin iş dünyasında en çok karşılaştıkları dolaylı ve doğrudan ayrımcılık, mobbing ve komisyon olarak yaptıkları çalışmalar hakkında saatler süren bir röportaj yaptık. Şimdi sizi birbirinden önemli sorulara aynı anda cevap bulabileceğiniz röportajla baş başa bırakıyoruz. 

 İstanbul Barosu bünyesinde bulunan Engelli Hakları Komisyonu ne zaman kuruldu?

Aslında kuruluş 2000’li yılllarda İstanbul Barosu Engelli Hakları Komisyonunun ama benim göreve gelişim 2004 yılı sonunda. Dolayısıyla ondan evvel ki çalışmalar hakkında çok fazla bilgi vermeye yetkili değilim ama 2004 sonrası ile ilgili bilgi verebilirim.
Sizin yönetiminizde ki komisyon ne zaman göreve başladı?
Biz 2004 yılı Aralık ayında seçildik. Biliyorsunuz seçimlerden sonra Baro seçimlerinin paralelinde komisyon ve merkez seçimleri de yapılıyor o seçimden 2004 yılı seçimlerinden sonra biz kendi aramızda seçimimizi yaptık ve yeni grubumuz çalışmaya başladı. Yani benimle aslında çekirdek grup aynı kaldık çok fazla da değişmedik.
Komisyonunuz kaç kişiden oluşuyor ve komisyonunuzda ne kadar engelli görev alıyor?
Komisyonumuz diğer komisyonlardan farklı olarak gönüllülere ve diğer katılımcılara açık ama çekirdek bir 10 kişilik bir çekirdek kadromuz var. Bizim kapımız herkese açık dolayısıyla komisyon çalışmasına katılan herkesi biz komisyonumuzun bir parçası olarak değerlendiriyoruz. O yüzden bir sınırlamadan bahsetmiyoruz. Bir çekirdek kadromuz resmi başkan, başkan yardımcısı, sekreter üye şeklinde standart oluşumumuz tabii ki var, onun dışında komisyonumuzda bir sınırlamamız yok.
Komisyonumuzda engelli çalışan da yer alıyor ve engelli meslektaşlarımız talepkar olur bizimle çalışmak isterse kapımız daima açık.
Engelli Hakları Komisyonu olarak neler yapıyorsunuz?
Engelli Hakları Komisyonu dediğiniz zaman biz aslında engelli haklarına ilişkin mevcut mevzuatın yürürlükte olması, mevcut mevzuatın gelişmesi ve engellinin bir şekilde taraf olduğu hukuksuzlukların ortadan kalkması için uğraşıyoruz. Ama sonuçta İstanbul Barosu bir meslek kuruluşu. Komisyon ve Merkezler mecburen İstanbul Barosunun görev tanımı çerçevesinde komisyon ve merkezler yine tabii ki mecburen görev yapmak zorunda. Biz bir dernek gibi ya da bu işe münhasır çalışan bir takım sivil toplum kuruluşları gibi bakamıyoruz bazı konulara. Dolayısıyla daha çok hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde hukukun uygulanması ve özellikle konu engelli hukuku olduğu zaman doğru uygulanması yeterince uygulanması ve geliştirilmesi için üzerimize düşen bir şey olursa ve tabii ki savunmanlık görevimizi yani avukatlık mesleğimizle bağantılı olarak yapacak şekilde bir katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
Sizce engelli insanlarımız kendileri için çıkan yasaları ya da haklarını biliyorlar mı?
Biliyorlar diyebilirim. Özellikle 2022 ve evde bakım hizmetleri söz konusu olduğu zaman gayet iyi takip ettiklerini görüyorum. Dolayısıyla ilgilendikleri alanlar daha çok hayatta kalma mücadelesinde onlara lazım olanlar ama daha geniş boyutta bütün bunun hukuki boyutuyla bakıyor mu? Daha sosyal ve kültürel hakları boyutuyla da değerlendiriyor mu derseniz.. Hayır. Ama evde bakım ve geçim ile ilgili temel yaşam fonksiyonlarıyla ilgili konularda bayağı bilgili olduklarını görüyorum.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."