A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

BCD Kurucuları Zehra ve Alper Eliçin
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'DİPLOMALI İŞSİZ YARATTIĞIMIZ İÇİN ÜLKEMİZ CİDDİ BİR İŞSİZLİK SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA' 

2007 yılında QATRAIN 2 ve ETTAD projeleri sayesinde işbirliği içinde oldukları yabancı dostlarının engellilerle ilgili AB Projesi’nde destek istemeleri ile ilk kez engellilerle tanıştılar. Sosyal sorumluluk bilinci ve girişimciliği ile iki yıl süren, iki önemli projeyi titizlilik ve başarı ile tamamlayarak ülkemizde engellilerin eğitimlerine büyük katkılar sağladılar.

Gelişmiş ülkelerde, engelli istihdamında engelliler arasında çok özel durumlar dışında, ‘ayrım yapmak mümkün değil’ diyen BCD Danışmanlık Kurucusu ve Eğitmen Zehra Eliçin, ‘İngiltere’den örnek vermek gerekirse görme engelli bir kişi şoförlük yapamıyor ama onun dışında bir muhasebeci, hukukçu, eğitmen pozisyonu için işe alınırken görme engelli diye bir ayrımcılık yapılmıyor’ dedi.
Engellilerin bizlerle eşit bireyler olduklarını, okuma, çalışma, sağlık gibi sorunlarına ‘acıma duygusuyla değil de bir insan hakkı olarak bakmamız gerektiğinin bilincinde maalesef değiller’ diyen  BCD Danışmanlık Kurucusu ve AB Proje Danışmanı Alper Eliçin, ‘Bu anayasamız ve kanunlarımızda doğru şekilde tanımlanmış ama daha toplumumuzun ortak anlayışına yerleşmiş değil’ dedi.
  Resim: Alper Eliçin&Zehra Eliçin Birmingham'da yabancı AB Proje ortakları ile toplantı yaparken çekilen resim.
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Alper Eliçin: 1955 İstanbul doğumluyum. 1978’ de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldum, 1979’da İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde Yöneylem Araştırması, 1982 yılında da ABD’de Clemson Üniversitesi’nde İşletme master programını bitirdim. Bugüne kadar, inşaat şirketlerinde, turizm yatırım projelerinde, alışveriş merkezi yönetiminde, Dünya Bankası’nda çalıştım. 8 yıl boyunca Pegasus Havayolları’nda yönetim kurulu üyeliği yaptım. Aynı zamanda şirketin kurucu ortağıydım. 2002 yılından beri eğitim ve yönetim danışmanlığı yapıyorum. Eşim Zehra Eliçin’le birlikte kurduğumuz BCD Eğitim ve Danışmanlık adı altında bir şirketimiz var. Bu şirket büyük şirketlere, kamu kurumlarına yönetimlerini iyileştirmeleri, güncel tutmaları ve rekabetçi özelliklerini güçlendirmeye yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Ayrıca, AB’nin mesleki eğitim ve yaşam boyu eğitime yönelik projelerinde oldukça aktif olarak yer alıyor.
Zehra Eliçin: Ben de 1955 Lefkoşa doğumluyum. Alper Bey’le Boğaziçi Üniversitesi’nde tanıştık ve sonraki eğitim yaşamımıza İngiltere ve ABD’de birlikte devam ettik. Ancak, iş yaşamlarımız farklı oldu. Ben iş hayatına Pimaş’ta başladım. Daha sonra uluslararası bir danışmanlık şirketinde çalıştım ve Dünya Bankası’nda danışmanlık gibi roller üstlendim. Benim en uzun süre çalıştığım ve iş yaşamıma önemli katkılar yaptığını düşündüğüm yer Alarko Şirketler Topluluğu oldu. 8 yıl çalıştığım bu şirkette üst düzey yöneticilik yaptım. 1997’den beri ise serbest çalışıyorum; eğitim veriyor ve danışmalık yapıyorum.
Hem bir aile hem iş ortağı olarak birlikte bu kadar başarılı işler yapmayı neye borçlusunuz?
Alper Eliçin: Birlikte çalışmak pek kolay değil. Hem aileye özgün sorunlar hem de şirketle ilgili koşuşturmalarla ilgili devamlı tartışmak ve üretmek zaman zaman bayağı yorucu oluyor. Sanıyorum, aynı eğitimi almış olmak aynı dili konuşmak açısından bir kolaylık. Öte yandan son yıllara kadar iş yaşamlarımızdan değişik deneyimler edinmiş olmamız da bir avantaj, zira birbirimizi tamamlama olanağı veriyor. Tabii 30 yılı aşkın bir evlilik süreci de bir anlamda artık belli bir yaşam tarzının oturmuş olduğunu gösteriyor.
Birlikte birbirinizi hangi yönlerinizle tamamlıyorsunuz ve iş paylaşımınızı nasıl yapıyorsunuz?
Alper Eliçin: Ben biraz daha işin felsefesi, stratejisi üzerinde duruyorum galiba. İş takipçiliğim de güçlü. Zehra Hanım ise çok detaycı ve dikkatli. Ayrıca yazma becerisi benden çok daha iyi. İş yaşamımızda ben biraz daha sokakta, o daha çok mutfakta diyebiliriz. Benim yaptığım her işin arkasında mutlaka Zehra Hanım’ın sezilmese de önemli bir katkısı vardır.
Zehra Eliçin: Ben kendimi daha girişken olarak tanımlıyorum ve birçok iş fırsatına atılmak gibi bir huyum var. O zaman da Alper Bey stratejist olarak devreye giriyor ve bir denge tutturuyoruz.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."