A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Türkiye''nin ilk ve tek engelli aday veritabanı ile istihdamın kalbi Engelsiz Kariyer''de atıyor. Daha fazla istatistik bilgi için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Kariyer Söyleşi 

Dünyayı Yöneten Kadın İpeknur Cem Taha
Yazdır Arkadaşına Gönder    
'BAŞARI DA, BİRÇOK UÇURUM VE TEPEDEN OLUŞUR' 

O, televizyon programcısı, danışman, yönetici, gazeteci, sorumluluk sahibi ve sevgi dolu bir anne. Yazmakla sıralayamayacağımız başarılarla dolu bu yaşam serüveni sahibinin adı ise İpeknur Cem Taha. Birçokları onu 2005 yılından bu yana NTV’de hazırladığı ‘Dünyayı Yönetenler’ programı dışında Eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in kızı olarak tanıyor. Babası gibi bir gün Dışişleri Bakanlığı yapmak isteyen Taha, babası ile arasında ki bir çok benzerliği ile tanıyanları şaşırtan bir isim. Uluslararası lider ve fikir önderleri ile bir araya gelen İpeknur Cem Taha’yla, Engelsizkariyer.com olarak yaşam zenginliği içinde başarıları, iş hayatı, sosyal sorumluluk yönü öncülük ettiği çalışmaları ve daha bilinmeyen bir çok konuda keyifli bir röportaj yaptık.

‘Engelli yaşamı’ konusu günlük gazetelere çok konu olan ve dünyadaki yeniliklerin iyi takip edildiği bir alan değil ülkemizde diyen Taha, engellilerle ilgili ülke bazında başarının yolu içinse sivil toplum, devlet ve kamuoyu birlikte yol almalı, birbirini desteklemeli ve bilinçlendirmeli diye düşünüyor. Engellilerin de dünyayı yönetenler safında başarı ile yer alabilmesi içinse Taha, bugün engellilerin yaşama katılması için daha çok olanak var ama toplumlar bu seçimi bilinçli yapmak zorundalar. Engellilerin de öncelikle lobiye ve onların sesi olacak liderlere ihtiyaçları olduğunun altını çiziyor.
 
Dünyaca ünlü futbol yıldızı Pele ve İpeknur Cem Taha çekim sonrası birlikte karşılıklı otururken çekilen resim 
 
Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
 
ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye'de, yüksek öğrenimini ise Amerika Birleşik Devletleri'nde tamamladım. 1993-95 yıllarında New York'da Bankers Trust Company'de, 1996-2007 yılları arasında kurucularından olduğu Netwise-Praksis'te Yönetici Ortak olarak, 1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları yazdım. 2007 yılından bu yana Türkiye'ye yatırım yapan nitelikli fon ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti veren Melak Yatırım'ın yönetici ortaklığını sürdürüyorum. 2005 Ekim ayından bu yana, NTV televizyonunda "Dünyayı Yönetenler" programını hazırlayıp sunmaktadır. Program uluslararası lider ve fikir önderlerini konuk ediyorum.
 
Kısaca medya, sivil toplum ve iş dünyasında aktif bir yazar, gazeteci ve yöneticiyim. 
 
21. yüzyılın ilk yarısında yaşayan kentli bir kadınım.  Ne şanslıyım ki bu kent İstanbul. Emine (8), İman Naz (7) ve Süleyman (1) adlarında üç çocuk annesiyim. 
 
Sizi NTV’de hazırlayıp sunduğunuz ‘Dünyayı Yönetenler’programı ve Eski Dışişleri Bakanı rahmetli İsmail Cem’in kızı olarak tanıyoruz. Engelsiz Kariyer olarak sizi daha yakından tanıma fırsatımızsa geçtiğimiz günlerde Sabancı Vakfı’nın düzenlediği ‘Erişilebilir Toplum Yaratmak” seminerinde moderatör olmanızdı. Moderatörlük fikri nasıl oluştu? Ve bu teklif geldiğinde neler hissettiniz?
 
Sabancı Vakfı Program Koordinatörü Filiz Bikmen Bugay, kendisinin TÜSEV’de çalıştığı günlerden tanıdığım sivil topluma gönül vermiş bir kişidir. Filiz hanım bana ulaştı ve hem kendisine olan güvenimden hem de vakfın çalışmalarına duyduğum saygıdan ötürü memnuniyetle moderatör oldum. 
 
Yurtiçinde ve yurtdışında birçok farklı platformda hem konuşmak hem de moderatörlük yapma fırsatım oldu, sizin de bildiğiniz üzere. Ancak Sabancı Vakfı’nın düzenlediği ‘Erişilebilir Toplum Yaratmak” semineri gerçekten çok özeldi benim için.  Öncelikle konuyla ilgili okuyup kendimi bilgilendirmem gerekti. ‘Engelli yaşamı’ konusu günlük gazetelere çok konu olan ve dünyadaki yeniliklerin iyi takip edildiği bir alan değil ülkemizde. Maalesef bu böyle. O yüzden benim için de bir öğrenme ve bilinçlenme süreci oldu seminer öncesindeki hazırlık.
 
 
Oldukça önemli bir konu ve yabancı konukların yer aldığı seminer için nasıl hazırlandınız?
 
Hem internetten hem de vakıf tarafından biraraya getirilen çok kapsamlı bir dosyadan faydalandım. Uluslararası kuruluşlar nezdinde yapılan son çalışmalar ve Türkiye’nin de imzasını koyduğu konuyla ilgili son Birleşmiş Milletler anlaşmalarını inceledim. Birkaç günümü aldı. Ayrıca Filiz hanım sağolsun, her türlü soruma bilgisi ve tecrübesiyle bıkmadan yanıt verdi.
 
Seminer sonrası ele alınan konular sizde neler bıraktı?
 
Samimi olmak gerekirse, aslında derin bir hüzün ve eksiklik hissi bıraktı. Şöyle ki, hem engellilerimizin ihtiyaçları hem de bu anlamda yapılan çalışmalarla ilgili ne denli bilgisiz olduğumu fark ettim. Ki ben kendimi bilinçli, sorumlu ve duyarlı bir vatandaş olarak tanımlıyorum. İkinci olarak da ne kadar çok şey yapılabileceğini fark ettim. Bu alanda Sabancı Vakfı’nın yaptığı öncülüğü alkışlıyorum. Bu yolda sivil toplum, devlet ve kamuoyu birlikte yol almalı ve birbirini desteklemeli, bilinçlendirmeli diye düşünüyorum.

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."